Polityka

 • Burza po filmie podkomisji smoleńskiej Macierewicza w TVP. "Podłość", "To oficjalne stanowisko Polski?"

  Burza po filmie podkomisji smoleńskiej Macierewicza w TVP. "Podłość", "To oficjalne stanowisko Polski?"

  - Jak można było dzisiaj wypuścić film, zajawiając go krzykiem ofiar z pokładu samolotu? Jak można zrobić to tym wszystkim, którzy to przeżyli? To jest podłość - powiedziała w rozmowie z Polsat News posłanka Barbara Nowacka. To reakcja na wyemitowany w TVP film z wynikami prac podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej. Pojawiły się też pytania o to, czy twierdzenia zawarte w filmie są oficjalnym stanowiskiem rządu.

  MLZ
 • Onet: PiS chce skończyć ze "smoleńską aktywnością" Macierewicza. Film o pracach podkomisji to pożegnanie
 • Politycy uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Premier: Zastąpienie tych ludzi? Prawie niewykonalne

  Politycy uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Premier: Zastąpienie tych ludzi? Prawie niewykonalne

  Tegoroczne uroczystości związane z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej miały w sobotę skromny charakter i przebiegały w reżimie sanitarnym. Przedstawiciele władz i ugrupowań składali wieńce przed pomnikami i grobami ofiar tragedii. "Próba zastąpienia ludzi o takim etosie i tak wielkim doświadczeniu to zadanie prawie niewykonalne" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

  mk, IAR
 • Zapowiadany przez Macierewicza film o pracach podkomisji to powtórka. Od miesięcy można oglądać go w sieci
 • Sasin o koalicjantach PiS: Ich wpływ na rząd jest niewspółmiernie duży w porównaniu z poziomem poparcia
 • Rocznica katastrofy smoleńskiej. Duże siły policyjne w okolicach placu Piłsudskiego. Tanajno zatrzymany

  Rocznica katastrofy smoleńskiej. Duże siły policyjne w okolicach placu Piłsudskiego. Tanajno zatrzymany

  O godz. 9 prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Już przed godz. 8 w okolicach placu Piłsudskiego w Warszawie pojawiła się grupa protestujących przedsiębiorców. Jak poinformowała warszawska redakcja "Gazety Wyborczej", ich lider Paweł Tanajno został zatrzymany przez policję.

  oprac. Michał Litorowicz/IAR
 • Tusk o katastrofie smoleńskiej: Już nie będę delikatny wobec PiS-u i Kaczyńskiego. Jest reakcja partii

  Tusk o katastrofie smoleńskiej: Już nie będę delikatny wobec PiS-u i Kaczyńskiego. Jest reakcja partii

  - Byłem bardzo, bardzo powściągliwy. Ale chciałem dzisiaj otwarcie powiedzieć, żeby zakończyć spekulacje: przyczyna została wyjaśniona, a polityczne okoliczności w świetle tych badań też były dość oczywiste: piloci byli poddani presji politycznej - powiedział w TVN24 były premier Donald Tusk. Dodał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "ponosi w dużym stopniu odpowiedzialność za negatywne skutki teorii spiskowych, które pojawiły się w debacie publicznej po katastrofie smoleńskiej. - A sam najlepiej w sercu wie, ile ponosi politycznej odpowiedzialności za to, co się w Smoleńsku zdarzyło - dodał Tusk. Do słów byłego premiera odniosła się rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

  MLZ/IAR
 • Donald Tusk: Dlaczego ciągle robimy tak mało testów? "Wielkim wysiłkiem wyprzedziliśmy Gabon"

  Donald Tusk: Dlaczego ciągle robimy tak mało testów? "Wielkim wysiłkiem wyprzedziliśmy Gabon"

  - Dlaczego ciągle robimy tak mało testów? Warto sobie uświadomić, że ostatnio, jakimś wielkim wysiłkiem, wyprzedziliśmy Gabon, ale jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc świecie - powiedział na antenie TVN24 Donald Tusk. - Brak dyscypliny polskiego rządu na początku epidemii był uderzający - dodał. Były premier mówił także o katastrofie smoleńskiej. - Prawda o katastrofie smoleńskiej została wyjaśniona. Nie mogę już słuchać jątrzenia i niemoralnego wykorzystywania katastrofy poprzez oskarżenia polityczne - podkreślił.

  oprac. Magdalena Bojanowska
 • Andrzej Duda podał błędne dane, rządowy profil już tłumaczy. "Pan prezydent miał na myśli..."

  Andrzej Duda podał błędne dane, rządowy profil już tłumaczy. "Pan prezydent miał na myśli..."

  Po posiedzeniu Rady Gabinetowej Andrzej Duda zabrał głos w sprawie akcji szczepień i stwierdził, że w czwartek "zaszczepiono rekordowe 250 tysięcy osób", a według planów "do końca czerwca w Polsce będzie zaszczepionych 20 milionów osób". To jednak dane błędne, bo liczba podanych zastrzyków nie jest liczbą zaszczepionych osób. Ze słów prezydenta wytłumaczył się już rządowy profil SzczepimySię.

  oprac. Katarzyna Nowak
 • Duda po Radzie Gabinetowej podawał ogólnodostępne dane. "Dowiedział się, co się dzieje w Polsce"

  Duda po Radzie Gabinetowej podawał ogólnodostępne dane. "Dowiedział się, co się dzieje w Polsce"

  - Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej, niż się spodziewali - stwierdził po posiedzeniu Rady Gabinetowej Andrzej Duda. Prezydent podczas briefingu po spotkaniu podał też szereg powszechnie znanych informacji. "Smutne, że trzeba zwoływać posiedzenie Rady, żeby prezydent dowiedział się, co się dzieje w Polsce", "Dwóch Panów z kółka wzajemnej adoracji usiadło przy kawce i powiedziało trzeciemu, że wszystko jest ok" - komentują jego wystąpienie politycy i dziennikarze.

  oprac. Magdalena Bojanowska
 • Hołownia zaszczepił się na COVID-19 dzięki błędowi w systemie. "Polaków po prostu to nie obchodzi" [SONDAŻ]
 • Rzymkowski twierdzi, że prawa zwierząt nie istnieją. "Pan wiceminister mógł wyprzeć część wiedzy"

  Rzymkowski twierdzi, że prawa zwierząt nie istnieją. "Pan wiceminister mógł wyprzeć część wiedzy"

  - Zagadnienie podmiotowości prawnej zwierząt od lat występuje w naukach prawnych [...]. A tu nagle wiceminister edukacji i nauki ogłasza wszem i wobec, że pojęcie praw zwierząt to coś wyimaginowanego. Albo pan minister Rzymkowski wyparł część wiedzy i dorobku nauk prawnych, albo nigdy do nich nie dotarł - powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl mec. Karolina Kuszlewicz, prawniczka specjalizującą się w ochronie praw zwierząt.

  Michał Litorowicz
 • Czarnek o katastrofie smoleńskiej w podręcznikach historii. "Trzeba to rzetelnie przedstawić"

  Czarnek o katastrofie smoleńskiej w podręcznikach historii. "Trzeba to rzetelnie przedstawić"

  Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział w Radiu Wrocław, że w pracach nad podstawą programową zostanie również "szczegółowo" uwzględniona kwestia katastrofy smoleńskiej. - Przecież to jest wydarzenie, które po pierwsze jest najtragiczniejszym w powojennych dziejach Polski. (...) Mówimy tutaj o pewnych działaniach, czy zaniechaniach ze strony tych, którzy wówczas rządzili, o odpowiedzialności politycznej, która jest ewidentna po stronie Rady Ministrów Donalda Tuska - stwierdził.

  mk, oprac. Maria Lipińska
 • Ziobro o przyszłości koalicji: Wiele nas łączy. Alternatywa? Władza osób spod znaku pani Lempart

  Ziobro o przyszłości koalicji: Wiele nas łączy. Alternatywa? Władza osób spod znaku pani Lempart

  - Pan premier mówił kategorycznie, (...) że jeżeli będzie połączenie budżetu z tzw. warunkowością praworządności, to wtedy będzie polskie weto. Zmienił potem zdanie i przekonał do tego Prawo i Sprawiedliwość. Nas nie przekonał - stwierdził w kontekście dyskusji o unijnym Funduszu Odbudowy minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Polityk zapowiedział jednocześnie w Polsat News, że głosowanie przeciwko ratyfikacji funduszu nie oznacza rozpadu koalicji rządzącej.

  mk, IAR
 • TVP pokaże materiał od podkomisji smoleńskiej. "Wiadomości" o piśmie Macierewicza do Kurskiego