Polityka

 • 21 medyków chce pomóc migrantom przy granicy. Stanowcza odpowiedź z MSWiA

  21 medyków chce pomóc migrantom przy granicy. Stanowcza odpowiedź z MSWiA

  MSWiA nie zgadza się na wjazd zorganizowanej grupy 21 medyków do przygranicznego rejonu objętego stanem wyjątkowym. Medycy chcieli udzielać tam pomocy imigrantom. Jak twierdzi wiceminister Błażej Poboży, ich przyjazd pod granicę z Białorusią "byłby natychmiast wykorzystany przez białoruską propagandę".

  mk
 • Wybory w Niemczech. Który kanclerz najlepszy dla Polski? Prof. Byrt w Gazeta.pl rozwiązuje niemiecką łamigłówkę

  Wybory w Niemczech. Który kanclerz najlepszy dla Polski? Prof. Byrt w Gazeta.pl rozwiązuje niemiecką łamigłówkę

  Według wyników sondażowych wyborów w Niemczech, opublikowanych przez telewizję ZDF, socjaldemokraci uzyskali 25,8 proc. głosów. Partie CDU/CSU mogą liczyć na około 24 proc. poparcia. Wcześniej telewizja ARD mówiła o remisie ze wskazaniem na SPD. W Studiu Wyborczym Gazeta.pl sytuację polityczną po głosowaniu komentował Andrzej Jan Byrt, ekonomista, urzędnik państwowy i dyplomata. Ambasador RP w Niemczech w latach 1995-2001 i 2002-2006 oraz we Francji w latach 2015-2016.

  MA, karomian
 • PiS zalicza spadek, ale nadal jest na prowadzeniu. Zyskuje Polska 2050 [SONDAŻ]

  PiS zalicza spadek, ale nadal jest na prowadzeniu. Zyskuje Polska 2050 [SONDAŻ]

  Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię United Surveys dla WP wynika, że jeśli wybory odbyłyby się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby je Prawo i Sprawiedliwość. W porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni partia zaliczyła jednak niewielki spadek. Największy wzrost odnotowała za to Polska 2050.

  oprac. Joanna Szwalikowska
 • Morawiecki do Czechów ws. Turowa: Oferta leży na stole. "Skłonność do porozumienia" spadnie
 • Donald Tusk: PiS zadarł ze wszystkimi, a teraz z moją teściową. Samobójcy

  Donald Tusk: PiS zadarł ze wszystkimi, a teraz z moją teściową. Samobójcy

  Były premier opublikował na Twitterze komentarz, w którym nazwał polityków PiS "samobójcami", bo "zadarli z jego teściową". W ten sposób odniósł się do komentarzy, które pojawiły się w mediach społecznościowych po tym, jak odczytał SMS od swojej teściowej podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku.

  oprac. Joanna Szwalikowska
 • PSL chce przeforsować likwidację zmiany czasu. W Sejmie czeka już projekt ustawy
 • Duda w programie kontrowersyjnego dziennikarza Fox News. "Grzeczna, kulturalna rozmowa"
 • Resort Ziobry chce wyłączenia wiceprezes TSUE z postępowań wobec Polski. Kaleta: Może nie być obiektywna

  Resort Ziobry chce wyłączenia wiceprezes TSUE z postępowań wobec Polski. Kaleta: Może nie być obiektywna

  Ministerstwo Sprawiedliwości domaga się wyłączenia sędzi Trybunału Sprawiedliwości UE Rosario Silvy de Lapuerty z toczących się wobec Polski postępowań. Resort przekazał taką rekomendację ministrowi ds. UE Konradowi Szymańskiemu. Sędzia Rosario Silva de Lapuerta nakazała przed kilkoma miesiącami wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie, a we wrześniu nałożyła na Polskę dzienną karę 500 tys. euro za niewykonanie tej decyzji.

  mk, IAR
 • Sześć miesięcy od zatrzymania Andrzeja Poczobuta. Przypominamy, co o swoich działaniach mówił polski rząd

  Sześć miesięcy od zatrzymania Andrzeja Poczobuta. Przypominamy, co o swoich działaniach mówił polski rząd

  W tym tygodniu mija pół roku od czasu aresztowania Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys. Liderom Związku Polaków białoruskie służby zarzucają rozpalanie waśni na tle narodowościowym w związku z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. W odpowiedzi na jedno z poselskich zapytań MSZ podkreślał w lipcu, że wielokrotnie interweniował ws. Polaków na Białorusi i swoich działań nie zamierza zakończyć.

  mk, IAR, mb
 • OKO.press zawiadamia prokuraturę ws. Dworczyka i jego podwładnego. Mieli utrudniać dostęp do informacji

  OKO.press zawiadamia prokuraturę ws. Dworczyka i jego podwładnego. Mieli utrudniać dostęp do informacji

  Portal OKO.press zdecydował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury ws. działań szefa KPRM Michała Dworczyka i szefa Centrum Informacyjnego Rządu Tomasza Matyni. Jak twierdzi OKO.press, ujawnione w ostatnich dniach e-maile ze skrzynki e-mailowej szefa KPRM mogą wskazywać, że Dworczyk i Matynia "z premedytacją łamali przepisy dotyczące udzielania mediom informacji". Autentyczność korespondencji, na którą powołuje się portal, nie została jednak do tej pory potwierdzona. OKO.press chce więc, by jej analizą zajęli się śledczy.

  mk