Świat

 • 'Nie mamy kryształowej kuli'. Szef Instytutu Noblowskiego o laureatach pokojowego Nobla

  "Nie mamy kryształowej kuli". Szef Instytutu Noblowskiego o laureatach pokojowego Nobla

  Czy Komitet Noblowski żałuje pokojowej nagrody dla Michaiła Gorbaczowa, który tuż przed śmiercią wciąż popierał agresję kremlowskiego reżimu na Ukrainę? Czy wyróżnienie dla Iranki Shirin Ebadi sprzed 19 lat w ogóle ma znaczenie w świetle najnowszych krwawych zdarzeń w tym kraju? Między innymi o to, tuż przed wręczeniem kolejnej nagrody, pytał Olava Njolstada, dyrektora Norweskiego Instytutu Noblowskiego* korespondent Gazeta.pl z Oslo, Mieszko Czarnecki.

  Mieszko Czarnecki
 • Joe Biden ułaskawia wszystkie osoby skazane za posiadanie marihuany

  Joe Biden ułaskawia wszystkie osoby skazane za posiadanie marihuany

  Joe Biden ułaskawia wszystkie osoby skazane za posiadanie marihuany na mocy prawa federalnego. "Jak już mówiłem wcześniej, nikt nie powinien siedzieć w więzieniu tylko za używanie lub posiadanie marihuany. Dzisiaj podejmuję kroki, aby zakończyć nasze nieodpowiednie podejście do tej kwestii - napisał na Twitterze prezydent USA.

  Patryk Pytlak
 • Szwedzkie śledztwo ws. Nord Stream. Służby znalazły dowody świadczące o akcie sabotażu
 • Zełenski wezwał NATO do uderzeń prewencyjnych. Kreml sieje panikę: On chce wywołać wojnę jądrową

  Zełenski wezwał NATO do uderzeń prewencyjnych. Kreml sieje panikę: On chce wywołać wojnę jądrową

  - Dla Putina jest jasne, że jeśli Rosja użyje broni jądrowej w Ukrainie, nie będzie on w stanie dłużej chronić swojego życia - stwierdził Wołodymyr Zełenski w rozmowie z Lowy Institute. Ukraiński prezydent wezwał NATO do prewencyjnych uderzeń przeciw Rosji, zamiast biernego czekania, aż rosyjskie wojsko zaatakuje w Ukrainie z użyciem broni jądrowej. Na Kremlu tę wypowiedź Zełenskiego zrozumiano inaczej.

  Karolina Mianecka
 • Sprawa Wojtka z Zanzibaru. Rutkowski oskarża Pavlović. 'Ja się bardziej śmieję'

  Sprawa Wojtka z Zanzibaru. Rutkowski oskarża Pavlović. "Ja się bardziej śmieję"

  Krzysztof Rutkowski zorganizował w czwartek konferencję prasową, w czasie której przedstawił najnowsze ustalenia ws. Wojtka z Zanzibaru. Podczas wystąpienia oskarżył także jurorkę "Tańca z gwiazdami", która miała udzielać na Zanzibarze lekcji tańca, a mogła, w ocenie Rutkowskiego, doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poszkodowanych.

  Joanna Zajchowska
 • Rosja burzy się ws. reparacji za II WŚ. 'Gdyby nie ZSRR, Polska by nie istniała'

  Rosja burzy się ws. reparacji za II WŚ. "Gdyby nie ZSRR, Polska by nie istniała"

  Przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych skomentował prawdopodobieństwo wystąpienia przez Polskę o reparacje za straty poniesione podczas II wojny światowej od Kremla. Ocenił, że odszkodowania "leżą w sferze fantazji politycznych". - Gdyby nie zwycięstwo ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami, to Polska nie istniałaby jako państwo - skomentował Oleg Tiapkin.

  Marta Wolf
 • Wojna w Ukrainie. Zniszczono ponad połowę irańskich dronów użytych przez Rosję
 • Włochy. Noworodek w reklamówce znaleziony przy drodze. Starsze małżeństwo usłyszało płacz. 'To cud!'
 • Biden spotka się Putinem na szczycie G20? Prezydent USA nie zaprzeczył

  Biden spotka się Putinem na szczycie G20? Prezydent USA nie zaprzeczył

  Prezydent USA Joe Biden nie wykluczył spotkania z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem podczas szczytu G20 w Azji w przyszłym miesiącu - podaje portal barrons.com. Amerykański przywódca dodał też, że jest "zawiedziony" środową decyzją państw OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy naftowej przez największych producentów surowca.

  Joanna Zajchowska
 • Rosja. Weteran o Władimirze Putinie: Idiota wpakował nas w wojnę z całym światem

  Rosja. Weteran o Władimirze Putinie: Idiota wpakował nas w wojnę z całym światem

  - Władimir Putin własnymi rękami zniszczył zasoby mobilizacji wojskowej kraju i teraz ten idiota wpakował się w wojnę z całym światem. Stworzył okoliczności, w których nie możemy wygrać - stwierdził ppłk. Witalij Wotanowski, emerytowany wojskowy rosyjskich sił powietrznych. To nie jedyny rosyjski weteran, który sprzeciwia się inwazji na Ukrainę.

  Karolina Mianecka