Viktor Orban

Viktor Orban to węgierski polityk, urodzony 31 maja 1963 roku w Székesfehérvárze. Był premierem w latach 1998 - 2002 i jest nim od roku 2010. Należy do partii Fidesz (Węgierska Unia Obywatelska), której jest przewodniczącym. Jest żonaty z Anikó Lévai, z którą ma pięcioro dzieci. Jego żona jest prawniczką, a cała rodzina to protestanci - wierni Kalwińskiego Kościoła Reformowanego.

Viktor Orban - wczesna działalność polityczna
Orban ukończył w roku 1987 studia prawnicze na Uniwersytecie imienia Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Studiował również w Wielkiej Brytanii, w Pembroke College w Oxfordzie, na kierunku Brytyjska filozofia polityczna. Był jednym z założycieli Związku Młodych Demokratów oraz uczestnikiem obrad Trójkątnego Stołu, odbywających się pomiędzy 13 czerwca a 18 września 1989 roku. W roku 1993 został wybrany na przewodniczącego partii Fidesz.

Viktor Orban - premier Węgier
Po raz pierwszy Orban został premierem w roku 1998 - sprawował tę funkcję do roku 2002. Za jego kadencji Węgry przystąpiły do NATO oraz prowadziły rozmowy w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Fidesz z ugrupowania liberalnego zmienił się w konserwatywno-ludowe. Po przerwie w latach 2002 - 2010, kiedy był w opozycji, Orban powrócił na stanowisko premiera.

Prowadzone przez Viktora Orbana reformy doprowadziły do zmniejszenia bezrobocia i wzrostu płac obywateli Węgier, jednak za jego rządów wzrósł także znacznie deficyt budżetowy. Doszło do uchwalenia nowej konstytucji, wprowadzenia 16-procentowego podatku liniowego PIT, obniżenia podatku CIT i podwyższenia VAT do najwyższej w całej Unii Europejskiej wysokości - 27 procent. Podatek VAT został wprowadzony w odpowiedzi na pogłębiający się od 2011 roku na Węgrzech kryzys gospodarczy. Rząd Viktora Orbana cieszył się jednak tak dużą popularnością, iż większością 2/3 głosów wygrał kolejne wybory w 2014 roku - i od 6 czerwca Viktor Orban sprawuje funkcję węgierskiego premiera po raz trzeci.

Victor Orban

Więcej o:

Victor Orban