Tylko nie mów nikomu

Tylko nie mów nikomu

“Tylko nie mów nikomu” - film Sekielskiego sfinansowano przez zbiórkę

“Tylko nie mów nikomu” to polski film dokumentalny z 2019 roku, stworzony przez braci Tomasza i Marka Sekielskich. Produkcja ta mówi o problemie pedofilii w polskim Kościele katolickim.

Produkcja filmu “Tylko nie mów nikomu” została w całości sfinansowana z pieniędzy pozyskanych w zbiórce przeprowadzonej w serwisie Patronite. Swoją premierę miał 11 maja 2019 roku, kiedy został umieszczony na serwisie YouTube. W niewiele ponad 24 godziny film ten wyświetlono ponad 3 milionów razy. Jeden z twórców filmu, Tomasz Sekielski, zapowiedział, że nie będzie to jego jedyny film poruszający temat pedofilii w Kościele.

Film Tomasza i Marka Sekielskich opowiada o przypadkach pedofiili w Kościele katolickim sprzed kilkudziesięciu lat, jak i o sprawach zupełnie nowych. Dziennikarze starali się dotrzeć zarówno do księży-pedofili, jak i ich ofiar. W filmie “Tylko nie mów nikomu” po raz pierwszy padają w nim oskarżenia o pedofilię wobec osobistego kapelana prezydenta Lecha Wałęsy ks. prałata Franciszka Cybuli oraz ks. Eugeniusza Makulskiego - kustosza Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.

“Tylko nie mów nikomu”. Reakcja duchowieństwa

Film “Tylko nie mów nikomu” był szeroko komentowany zarówno przez media, jak i polityków i duchownych. Jednym z komentujących był prymas Wojciech Polak, który napisał, że był “głęboko poruszony” tym, co zobaczył w filmie Pana Tomasza Sekielskiego, z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w wydanym siebie oświadczeniu podziękował reżyserowi filmu Tomaszowi Sekielskiemu.

Film “Tylko nie mów nikomu” wstrząsnęła opinią publiczną i spowodowała poruszenie wśród kapłanów. Po jego premierze jeden z bohaterów filmu, skazany za molestowanie ks. Dariusz Olejniczak zwrócił się do papieża Franciszka, prosząc o przeniesienie do stanu świeckiego.

tylko nie mów nikomu

Więcej o:

tylko nie mów nikomu