TVP 1 - Program Pierwszy Telewizji Polskiej

TVP1

TVP 1, a właściwie Program Pierwszy Telewizji Polskiej (zwany także Jedynką), jest polską publiczną stacją telewizyjną. TVP1 jest również najstarszą ogólnopolską stacją telewizyjną - działa od 25 października 1952 roku.

Charakter stacji

Już po 6 latach działalności TVP 1, we wrześniu 1958 roku, utworzone zostało wspólne pasmo ośrodków regionalnych: w Warszawie, Katowicach i Łodzi.
Przez 20 lat (1992 - 2012 r.) TVP 1 24 grudnia nadawała charytatywny blok reklamowy Reklama Dzieciom, przed głównym wydaniem Wiadomości. Od 2013 roku blok ten emitowany jest 25 grudnia, po wydaniu Wiadomości.
Kanał TVP 1, przed rozpoczęciem regularnej emisji w 1952 roku, przeprowadzał emisje próbne - od 1937 roku. Wiadomości TVP1 zastąpiły w 1989 roku Dziennik Telewizyjny.
Kanał TVP1 ma charakter informacyjno-kulturalno-rozrywkowy. Już od lat 60. TVP1 specjalizowała się w kulturze i rozrywce (to właśnie tutaj swoją premierę miała Wielka Gra). Na antenie TVP1 emitowane są znane magazyny publicystyczne:
Gość Wiadomości
Warto rozmawiać
Debata
Sprawa dla reportera.
Dawniej nadawany był również program W centrum uwagi, jednak został on zastąpiony przez Monitor Wiadomości, a ten z kolei przez wieczorne wydanie Wiadomości. Drugim znanym programem informacyjnym na TVP 1 jest Teleexpress - formułą różni się nieco od Wiadomości (ma nieco luźniejszy charakter). Czas antenowy zapełniony jest przede wszystkim przez seriale (produkcji zarówno polskiej, jak i zagranicznej), a także programy dla dzieci, filmy przyrodnicze i dokumentalne. Dużo czasu poświęca się również wydarzeniom muzycznym:

Konkurs Piosenki Eurowizji
Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu
Festiwal w Sopocie (od 2004 roku).

TVP1

Więcej o:

TVP1