Tadeusz Cymański

Tadeusz Cymański

Tadeusz Cymański to polityk urodzony 6 czerwca 1955 roku w Nowym Stawie. Prywatnie jest wielbicielem szachów oraz filatelistą. Posiada I kategorię szachową. Związany z Trójmiastem, wyróżniony przez Radio Gdańsk tytułem Osobowość roku 2005. Ma żonę i pięcioro dzieci.

Jest absolwentem Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył studia w 1978 roku, był członkiem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich oraz Związku Młodzieży Socjalistycznej. W czasie studiów, aby zarobić na życie podejmował się różnych prac, zarabiał m.in. jako grabarz. Działalność polityczną rozpoczął w 1980 roku w NSZZ Solidarność. W roku 1990 został burmistrzem Malborka. Urząd ten sprawował do 1998 roku, następnie był członkiem rady miasta. W latach 1990 – 1998 należał do Porozumienia Centrum, a następnie był członkiem Stronnictwa Konserwatywno – Ludowego. Od 2001 do 2002 roku sprawował władzę w Przymierzu Prawicy w województwie pomorskim. Partią, której członkiem Tadeusz Cymański był najdłużej, jest Prawo i Sprawiedliwość. Należał do PiS w latach 2002 – 2011, a przez trzy lata (od 2004 do 2007) pełnił funkcję lidera partii w regionie. W latach 2009 – 2014 Cymański był posłem Parlamentu Europejskiego. Po wykluczeniu z Prawa i Solidarności został członkiem Solidarnej Polski, do której należeli również inni politycy wykluczeni z PiS. Cymański był przewodniczącym rady programowej. Z list Solidarnej Polski kandydował do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku. Startował z drugiego miejsca na liście w okręgu śląskim. Nie udało mu się jednak zostać wybranym ponownie.

Po porażce w wyborach do Parlamentu Europejskiego ponownie związał się z Prawem i Sprawiedliwością. Członkostwo w PiS pozwoliło mu znów uzyskać mandat posła w 2015 roku. Otrzymał w okręgu gdańskim ponad 13 tys. głosów.

Pozostali:

Tadeusz Woźniak - Tomasz Cimoszewicz - Tomasz Lenz - Tomasz Nowak - Tomasz Rzymkowski

Tadeusz Cymański

Więcej o:

Tadeusz Cymański