Syriza

W związku z licznymi kryzysami i problemami finansowymi Grecji, polityka wewnętrzna tego kraju stała się jednym z głównych tematów w europejskiej prasie. Szczególnie znana stała się lewicowa partia Syriza, która na początku roku 2015 wygrała wybory parlamentarne i zdobyła większość głosów w parlamencie greckim. Partia od razu zapowiedziała liczne zmiany w polityce swojego kraju, między innymi koniec dostosowywania się do zaleceń Unii Europejskiej w kwestii rozwiązywania swoich kryzysów.

Historia partii Syriza
Syriza to grecka lewicowa partia polityczna założona w roku 2004. Jej nazwa jest skrótem kilku greckich słów, które mogą być tłumaczone jako powrót do korzeni lub coś radykalnego. Początkowo była to koalicja kilku lewicowych ugrupowań z greckiej sceny politycznej. W jej skład weszły organizacje bardziej umiarkowane i socjaldemokratyczne, ale także te otwarcie głoszące idee komunistyczne czy marksistowskie. Początki istnienia koalicji nie były proste. Została zawiązana w związku z wyborami parlamentarnymi w roku 2004, w których jednak uzyskała dość słaby wynik – 3,3% głosów, co dało jej 12 mandatów. W połączeniu z konfliktami personalnymi spowodowało to kryzys, w związku z którym główna organizacja tworząca koalicję – Synaspismós – samodzielnie wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Koalicja przetrwała jednak te zawirowania i w roku 2007 znów wystartowała w wyborach wspólnie, tym razem zdobywając 5% głosów i 14 miejsc w parlamencie.

Droga do władzy
Liczne kryzysy polityczne, jakie przeżywała Grecja, doprowadziły do wzrostu popularności Syrizy. W wyborach z roku 2009 zdobyła ona co prawda 4,6% głosów, ale już w przedterminowych wyborach trzy lata później partię poparło 17% wyborców. Następne wybory w Grecji zostały przeprowadzone przedterminowo już kilka miesięcy później; Syriza zdobyła wtedy 27% głosów.

Na początku 2015 roku w Grecji odbyły się kolejne wybory parlamentarne, w których Syriza zdobyła 36,3% głosów, co zapewniło jej 149 spośród 300 miejsc w greckim parlamencie. Lider Syrizy, Aleksis Tsipras został wkrótce zaprzysiężony na premiera kraju. Tak wysoki wynik skrajnie eurosceptycznej partii wzbudził oczywiście wiele obaw w innych krajach europejskich.

Syriza

Więcej o:

Syriza