Stanisław Piotrowicz

Stanisław Piotrowicz

Stanisław Piotrowicz to urodzony w Bochni polski polityk, senator, poseł na Sejm, sekretarz stanu, a także prokurator. Urodził się w 1952 roku. Jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Krakowie także ukończył aplikację prokuratorską oraz zdobył uprawnienia do pracy prokuratora. Swoją karierę zawodową rozpoczął od pracy w Dębicy, potem w Krośnie. Należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1978 roku. Działał jako członek egzekutywy PZPR w prokuraturze w Krośnie, piastował również stanowisko kierownika szkolenia partyjnego i społecznego inspektora pracy. Podczas stanu wojennego stworzył akt oskarżenia przeciwko Antoniemu Pikulowi kolportującemu, jako działacz opozycji, wydawnictwa drugiego obiegu. Za swoją pracę w 1984 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Od 1995 roku Stanisław Piotrowicz pełnił funkcję prokuratora rejonowego w Krośnie, następnie w Rzeszowie. Był członkiem Sądu Dyscyplinarnego dla Prokuratorów przy Prokuraturze Generalnej.

Zasłynął w czasie konferencji prasowej w 2001, kiedy to starał się o umorzenie postępowania przeciwko proboszczowi w Tylawie oskarżonemu o molestowanie nieletnich. Cztery lata później wybrano go na senatora VI kadencji z list Prawa i Sprawiedliwości. W tej kadencji piastował także stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2007 doczekał się reelekcji: głos oddało na niego 110 085 osób.

W 2011 roku wystartował w wyborach parlamentarnych z list Prawa i Sprawiedliwości uzyskując 12 325 głosów i mandat poselski. Wybory do Parlamentu Europejskiego z 2014 roku okazały się dla niego porażką - otrzymał 8271 głosów i nie doczekał się stanowiska w Brukseli. Z kolei w wyborach parlamentarnych z 2015 znów otrzymał mandat poselski: głosowało na niego 15 747 osób. Startował jako kandydat bezpartyjny z list Prawa i Sprawiedliwości. Pełnił ważną rolę podczas tak zwanego kryzysu konstytucyjnego w Sejmie VIII kadencji reprezentując posłów-wnioskodawców w czasie prac nad ustawami o Trybunale Konstytucyjnym.

Pozostali:

Stanisław Tyszka - Stefan Niesiołowski - Sylwester Chruszcz - Szymon Ziółkowski - Tadeusz Cymański

Stanisław Piotrowicz

Więcej o:

Stanisław Piotrowicz