Róża Thun

Róża Thun pochodzi z Krakowa. Urodziła się 13 kwietnia 1954 roku. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie otrzymała tytuł magistra na wydziale filologii angielskiej. Jeszcze w czasach studenckich rozpoczęła działalność opozycyjną, udzielając się w organizacjach akademickich. Wtedy też nawiązywała pierwsze kontakty z zachodnim dziennikarstwem, będąc między innymi jednym z sygnatariuszy listu do Amnesty International, opisującego naruszanie demokracji w PRL. Jako członek niezależnego biura prasowego informowała też zachodnich dziennikarzy o celach i przebiegu pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. W tamtym okresie blisko współpracowała z innymi działaczami opozycji, między innymi kolportując niezależne pisma i organizując spotkania.

Na początku lat 80. wyjechała za granicę. Najpierw do Niemiec, potem przebywała też w Nepalu. W krajach zachodnich opisywała dla zagranicznych dziennikarzy sytuację w Polsce. Przez całe lata 90. i pierwszą dekadę XXI wieku brała udział w działalności wielu organizacji i fundacji. W 2009 roku z list Platformy Obywatelskiej została posłem do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej związana była z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. W 2005 została dyrektorem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w naszym kraju. W 2014 roku po raz drugi zdobyła mandat do Parlamentu Europejskiego.

Życie prywatne
Pełne nazwisko Róży Thun brzmi Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein. W roku 1981 wyszła za mąż za Franza Grafa von Thun und Hohenstein. Jej pradziadkiem był Jan Pawlikowski, znany ekonomista i pionier ochrony przyrody w Polsce. Jej bratem jest natomiast Henryk Woźniakowski, człowiek blisko związany z wydawnictwem Znak.

Róża Thun

Więcej o:

Róża Thun

Wypowiedzi na forum o:

Róża Thun

 • Róża Thun jest ciotką Jarosława Kaczyńskiego :))))

  Róża Thun ujawnia: jestem ciotką Jarosława Kaczyńskiego Internetowi hejterzy zarzucali europosłance PO Róży Thun, że jest spokrewniona z jednym z niemieckich zbrodniarzy wojennych. Europosłanka postanowiła to sprawdzić. Wtedy przez przypadek zorientowała się, że według "Wielkiej genealogii"

 • Róża Thun wstąpiła do PO

  A kto to jest Róża Thun??? nie ma takiej eurodeputowanej, sprawdźcie sobie spis wybranych w komisji wyborczej /Państwowej/ :-)

 • Róża Thun wystartuje do europarlamentu

  Witam Polaków A kto to jest Róża Thun !!! Co dobrego zrobiła dla Polski, Krakowa czy Kielc . Polak Kielczanin Silna Polska

 • Róża Thun:)

  Róża Thun to jednak potrafi przekonać do tej konstytucji. Nie chcemy w Europie walk, chcemy wspólnie pisać książki:)

 • Licealiści u Róży Thun. Aktywność czy agitacja

  Gdyby pani Róża Thun była z PISu, to zapewne była by to aktywność a nie bulwersująca agitacja!

 • Róża Thun

  Róża Thun to ta pani, która za niemieckie pieniądze namawiała Polaków, by chcieli wstąpić do UE. I udało się.

 • Róża Thun ...

  Róża Thun zaś "bije wszelkie rekordy proeuropejskiego fanatyzmu". ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić :) -- Orwell był optymistą ...

 • Róża Thun jak prawo karne?

  Róża Thun jak prawo karne? Też jej Zerowy nie zna?

 • Róża Thun - czyj to pseudonim :-)

  Kogo GWyborczo skrywasz pod pseudonimem "Róża Thun" nie ma takiego kandydata - można sprawdzić w spisie :-)

 • Re: Róża Thun Von Hohsztapler

  "gdy patrzę na łby ogolone, to powiedziałabym, że to część społeczeństwa, która może doprowadzić do dramatu" Róża Thun