Rafał Grupiński

Rafał Grupiński

Rafał Grupiński, jeden z czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, jest także historykiem i animatorem kultury, publicystą i nauczycielem akademickim. Jest autorem publikacji z zakresu historii kultury i literatury polskiej, programów telewizyjnych oraz podręczników do nauczania języka polskiego.

Urodził się w 1952 roku, w 1976 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował początkowo jako nauczyciel i bibliotekarz, następnie jako wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Założył miesięcznik "Czas Kultury" i "Tygodnik Literacki", przez pewien czas był także związany z TVP. Zasiadał w wielu fundacjach i radach programowych różnych instytucji prowadząc rozległą działalność edukacyjną i kulturalną.

Od 1980 roku związany z NSZZ Solidarność, działalność stricte polityczną rozpoczął w 1991 roku, kiedy to wstąpił do Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Od 2004 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Po raz pierwszy startował do sejmu w 2005 roku i od tej pory w każdych kolejnych wyborach parlamentarnych uzyskuje mandat poselski. Przewodniczył klubowi parlamentarnemu PO, był członkiem komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. Obecnie pełni rolę ministra kultury i dziedzictwa narodowego w gabinecie cieni powołanym przez Platformę Obywatelską.

Pozostali:

Rafał Trzaskowski - Robert Kropiwnicki - Robert Winnicki - Roman Kosecki - Ryszard Petru

Rafał Grupiński

Więcej o:

Rafał Grupiński