przyroda
-
"Latające kleszcze" atakują grzybiarzy. Jak chronić się przed ugryzieniem?
Strzyżaki są prawdziwą plagą pośród grzybiarzy oraz miłośników spacerów po lesie. Przez swój wygląd często budzą skojarzenia z kleszczami. Z tego powodu często budzą również obawy. Zazwyczaj niesłusznie. Pomimo ich uciążliwości "latające kleszcze"...
-
"Latające kleszcze", czyli strzyżaki jelenie. Czym są? Czy są groźne dla zdrowia?
Strzyżaki jelenie pasożytują na leśnych zwierzętach. Potrafią zaatakować także człowieka, ale robią to raczej rzadko. Wbrew powszechnej opinii nie są tak niebezpieczne jak kleszcze, z którymi często są porównywane. Co różni strzyżaki od kleszczy?...
-
Karkonosze. Grzyby w zimie? Owszem. "Galaretowate uszy" pojawiły się na drzewach. To azjatycki przysmak
W Karkonoskim Parku Narodowym pojawiły się na drzewach "galaretowate uszy", czyli uszaki bzowe - grzyby uwielbiane przez Azjatów. Okazuje się, że owocniki uszaków mają działanie przeciwwirusowe i wzmacniają odporność.
-
"Palce diabła" pokazały się w Tatrach. Okratek to piękny, choć śmierdzący grzyb. Skąd się wziął?
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska (woj. małopolskie) znalazły w pobliżu Doliny Chochołowskiej okratka australijskiego, niezwykły okaz grzyba, zwany przez swoją barwę i kształt "palcami diabła". Jego niewątpliwy urok psuje jednak...
-
"Palce diabła", które śmierdzą padliną, czyli okratek australijski. Co to takiego?
Na początku lipca tego roku pewien leśniczy z nadleśnictwa Łośno (pow. gorzowski) napotkał w lesie niezwykły okaz. Dostrzeżona przez niego "ośmiorniczka" okazała się rzadko występującym w Polsce grzybem.
-
Zamiast betonu - łąki kwietne. Pomagają owadom, zatrzymują wodę, oczyszczają powietrze
Kosić czy nie kosić? To pytanie wywołuje zaskakująco dużo emocji. Zwolennicy wpadają ze skrajności w skrajność. Tymczasem wobec zieleni w miastach trzeba przede wszystkim wiedzy - tłumaczy Agnieszka Nowak z Fundacji Łąka. Bo rzadko koszone trawnik...
-
W walce z komarami nie mają sobie równych. Ważą 50 gramów, zjadają 20 tys. owadów dziennie
O jerzykach stało się głośno w ostatnich latach, kiedy poszukujemy coraz to nowych, a zarazem ekologicznych metod walki z komarami. Te niewielkie ptaki są w tej kwestii niezwykle pomocne.
-
Śląsk. Nocek orzęsiony, rzadki gatunek nietoperza, zagnieździł się na strychu
W budynku w Łazach (woj. śląskie) w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pojawiła się kolonia nietoperzy. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest to bardzo rzadki gatunek tego ssaka - nocek orzęsiony.
-
Spadek wyników polskich uczniów w światowym badaniu. Szkoły nie lubią nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że polscy uczniowie klas czwartych zajęli 26. miejsce w badaniu TIMSS 2019. Jest to spadek o dziewięć miejsc w matematyce i o siedem w przyrodzie. Wiceminister podkreślił, że powodem niższych wyników...
-
Naukowcy z PAN alarmują: wkrótce zniknie nawet 75 proc. polskich lasów. "Nastąpi zagłada setek gatunków grzybów"
Współcześni 30- i 40-latkowie mogą doczekać momentu prawie całkowitego wylesienia Polski - wynika z dokumentu opublikowanego przez grupę naukowców z PAN. Może zniknąć 75 proc. powierzchni lasów, a z nimi mnóstwo roślin i zwierząt.
-
Wypadek na A1. "Prawda mogłaby wywołać skandal
-
Krwawa sekta w podkarpackich lasach? Wiadomo, kim są osoby w białych szatach
-
Wypadek na autostradzie A1. Są zarzuty dla kierowcy BMW
-
Baner Kowalskiego na bramie cmentarnej. Polityk się broni: "Bezczelna prowokacja"
-
Ksiądz Tomasz Z. w Turcji. Przez to nie można go przesłuchać ws. orgii
- Dubaj. Milioner wpuścił dla żartu tygrysa do basenu z gośćmi zoo [WIDEO]
- Białoruś: Polski śmigłowiec naruszył przestrzeń powietrzną. Wojsko Polskie zaprzecza
- Dwie strzelaniny w Rotterdamie. Policja zatrzymała podejrzanego 32-latka
- Nie chciał wyjść z pociągu. Wynieśli awanturnika razem z krzesłami
- Donald Tusk nazwał Jarosława Kaczyńskiego "kolaborantem". "Niemcy, Włosi. Nasze pieniądze wydają!"
-
Egzamin gimnazjalny. Część przyrodnicza. Publikujemy arkusze
Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. W czwartek uczniowie zmagali się dziś z arkuszami z przyrody i matematyki. Publikujemy arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
-
Jestem niedźwiedziem! O długości jednego milimetra. Ale przetrwam niemalże wszystko. Poznamy się?
Jestem niedźwiedziem. Roar! No, dobra - niedźwiedziem wodnym. Niesporczakiem. Niewielkim, bo osiągającym nieco ponad 1 mm długości stworzeniem. Wiecie, że prawie nic nie jest w stanie mnie zabić? Mało tego, pozwoliłem naukowcom odkryć kolejną z...
-
Jaskółki latają nisko nad ziemią. Wiesz, co się zaraz stanie? [QUIZ]
Przyrodę warto obserwować nie tylko z walorów estetycznych. Już nasi przodkowie potrafili odczytać ze znaków dawanych przez niebo i ziemię... pogodę. A ty? Potrafisz przewidzieć pogodę obserwując zmiany w przyrodzie?
-
Nauka bardziej praktyczna - fundusze na rozwój szkolnych laboratoriów
W nowej perspektywie unijnej MEN stawia na lepsze wyposażenie pracowni w szkołach, które będzie miało pierwszeństwo w wydatkach na edukację w latach 2014 - 2020. Projekt ma również służyć popularyzacji nauk przyrodniczych wśród młodzieży.
-
Jeden z najrzadszych ssaków sfotografowany w Wietnamie po raz pierwszy od 15 lat
Jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych na świecie ssaków, saola, został sfotografowany w Wietnamie, w naturalnym środowisku, po raz pierwszy od 15 lat. Wydarzenie to odnowiło nadzieję na uratowanie gatunku - podała agencja AP.