PRISM

PRISM to specjalny program szpiegowski realizowany przez rząd Stanów Zjednoczonych od 2007 roku. Za jego administrowanie odpowiedzialna jest Agencja Bezpieczeństwa Narodowego – NSA. W ramach programu wywiad amerykański otrzymał niemal nieograniczony dostęp do danych osobowych zbieranych przez przedsiębiorstwa działające w internecie. Wywiad mógł także gromadzić dane na własną potrzebę i użytek. W programie udział wzięły największe internetowe przedsiębiorstwa, posiadające łącznie miliony klientów na całym świecie. Google, Microsoft, Facebook to tylko najbardziej znane przykłady firm, które udostępniły wywiadowi amerykańskiemu dane osobowe swoich użytkowników.

PRISM w dużym stopniu opanował zatem największe portale społecznościowe na świecie, w których ludzie umieszczają mnóstwo informacji dotyczących ich prywatnego życia. Program obejmował gromadzenie wszystkich danych, takich jak zapisy rozmów wideo, korespondencji, loginy poszczególnych osób i wiele innych. Informacje te pozwoliły na śledzenie wielu szczegółów dotyczących życia i działań wybranych osób.

Ujawnienie programu
Program PRISM został ujawniony w 2013 roku. Informacje do opinii publicznej przekazał Edward Snowden, były pracownik wywiadu amerykańskiego. Jak sam przyznał zrobił to, ponieważ ogromna skala inwigilacji i szpiegostwa prowadzonego przez rząd USA przeraziła go. Uznał, że więcej ludzi powinno zdawać sobie sprawę z takich działań, bowiem bezpośrednio uderzają one w ich osobiste sprawy i prawo do prywatności.

PRISM

Więcej o:

PRISM