Pożar katedry Notre Dame w Paryżu

Kiedy był pożar katedry Notre Dame? Przyczyny pożaru


Do pożaru katedry Notre Dame doszło w poniedziałek około godziny 19. Po kilkudziesięciu minutach ogień opanował już niemal cały dach kościoła. Po godzinie od wybuchu pożaru doszło do zawalenia się sięgającej 93 metrów iglicy oraz dachu. Udało się jednak uniknąć większych zniszczeń głównej konstrukcji oraz dwóch wież.

Pożar wybuchł w datowanej na XIII wiek części budynku, która objęta została pracami remontowymi. Według wstępnych informacji przekazanych przez francuską prokuraturę wynika, że to właśnie prace remontowe mogły przyczynić się do zaprószenia ognia w świątyni. Jak podał dziennik „Le Figaro” prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie - funkcjonariusze przesłuchali już robotników, pracujących przy renowacji kościoła.

Akcja gaśnicza i ratowanie dzieł sztuki w katedrze Notre Dame

Według informacji podanych przez CNN z pożarem walczyło ponad 400 strażaków, którzy do gaszenia pożaru katedry wykorzystali wodę z Sekwany. Największym problemem były stare drewniane belki sufitowe, które zapalały się w szybkim tempie. Akcję utrudniało także to, że nie można było wykorzystać samolotów do zrzucania wody. Takie działanie mogło doprowadzić do całkowitego zapadnięcia się konstrukcji kościoła. Strażacy pozostają w gotowości na wypadek ponownego pojawienia się ognia, dodatkowo chłodzą też nagrzane konstrukcje.

Poza gaszeniem pożaru strażacy musieli podjąć działania mające na celu ochronę dzieł sztuki i relikwii, które znajdowały się w środku budynku. Według informacji podanych przez mer Paryża Anne Hidalgo udało się uratować najważniejsze artefakty, które znajdowały się w kościele. Strażacy wynieśli z katedry ważne dla katolików relikwie: koronę cierniową, tunikę świętego Luisa, fragment krzyża Chrystusa czy gwóźdź użyty podczas ukrzyżowania.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę i zbiórkę pieniędzy

O konieczności przeprowadzenia remontu katedry mówiono już w 2017 roku. Rzecznik katedry Andre Finot mówił, że świątynia jest w złym stanie i zmaga się m.in. z erozją kamieni, z których została zbudowana. Ponadto łuki podtrzymujące sklepienie z roku na rok były coraz bardziej obciążone - z tego powodu zaczęły pękać. Według wstępnych założeń remont liczącego ponad 850 lat kościoła miał wynieść 180 milionów euro. Renowacja Notre Dame miała być rozłożona na 10 lat.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana. Platforma crowfundingowa Go Fund Me, Nowojorskie Towarzystwo Dziedzictwa Francuskiego czy francuska Foundation du patrimoine rozpoczęły już zbiórki środków, które zostaną przeznaczone na remont Notre Dame. Pomoc w rekonstrukcji zabytku zadeklarowała też UNESCO.

pożar katedry Notre Dame

Więcej o:

pożar katedry Notre Dame