Polscy łowcy burz

Polscy łowcy burz – stowarzyszenie znane również jako Skywarn Polska (od angielskich słów „sky” – niebo i „warn” – ostrzec). To organizacja non-profit, zajmująca się prognozowaniem groźnych zjawisk meteorologicznych, ostrzeganiem przed nimi i ich dokumentowaniem. Gromadzi dane na temat podobnych zjawisk, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie burz.

Rys historyczny

Stowarzyszenie Skywarn Polska zostało założone w roku 2008. Początkowo wykonywanie fotografii i przewidywanie zjawisk atmosferycznych było dla części członków zwykłym hobby, jednak później zajęli się ich fachowym opisywaniem. Choć część z nich posiada wykształcenie w innym kierunku, przeszli specjalne szkolenia w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, by lepiej wykonywać swoje zadania.

Cele stowarzyszenia

Stowarzyszenie związane jest z Europejską Siecią Skywarn (ESN) – projektem, w którym udział biorą niezależne stowarzyszenia z różnych państw europejskich, zainteresowane obserwacją pogody. Misją tak całego projektu, jak i Polskich Łowców Burz jest przede wszystkim informowanie ludności o możliwym wystąpieniu groźnych zjawisk na danym obszarze, by można było się przed nimi w porę zabezpieczyć. Członkowie pragną też popularyzować wiedzę o zjawiskach atmosferycznych, a ich zasada to: „Ostrzegać, badać, ukazywać i pomagać”.

Dane kontaktowe

Polscy Łowcy Burz posiadają własną stronę internetową, na której znajdują się aktualne informacje i prognozy, umieszczane są mapy i wydawane ostrzeżenia, a także na której można znaleźć informacje o radarach, detektorach i ciekawostkach związanych z pogodą. Znajduje się tam także poradnik postępowania podczas niebezpiecznych zjawisk, jak burze czy silne wiatry. Kontakt telefoniczny do stowarzyszenia to: 796 667 889. Kontakt e-mail to: lowcyburz@gmail.com.

polscy łowcy burz

Więcej o:

polscy łowcy burz