Petro Poroszenko

Petro Poroszenko urodził się 26 września 1965 roku w Bołgradzie na Ukrainie. W 2014 roku został prezydentem tego kraju. Wcześniej był ministrem spraw zagranicznych oraz ministrem rozwoju gospodarczego i handlu. Z wykształcenia jest ekonomistą. Prywatnie mąż Maryny Poroszenko, z którą ma czworo dzieci: Ołeksija i Mychajła oraz Ołeksandrę i Jewheniję.

Petro Poroszenko jest absolwentem Uniwersytetu Kijowskiego, na którym ukończył studia ekonomiczne. Po studiach został przedsiębiorcą i szybko dorobił się dużego majątku. Najbardziej znany jest z działalności w branży spożywczej, dzięki której przylgnął do niego przydomek króla czekolady. Jednak Poroszenko nie skupiał się wyłącznie na biznesie. Zajął się także polityką i kilka razy uzyskał mandat deputowanego do Rady Najwyższej, czyli ukraińskiego parlamentu jednoizbowego. W latach dziewięćdziesiątych związał się ze Zjednoczoną Socjaldemokratyczną Partią Ukrainy, z której postanowił odejść w 2001 roku. Wówczas utworzył Partię Solidarność. Petro Poroszenko miał duży udział w pomarańczowej rewolucji. Należał do jej przywódców, a także był jednym z większych sponsorów tego przedsięwzięcia.

W 2004 roku Petro Poroszenko został kierownikiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Jednak nie pełnił długo tej funkcji. Sam ustąpił ze stanowiska po kilku miesiącach pracy z powodu konfliktu z Julią Tymoszenko, która była wówczas premierem Ukrainy. W 2007 roku Poroszenko objął funkcję przewodniczącego rady Narodowego Banku Ukrainy. W latach 2009–2010 był ministrem spraw zagranicznych, a w 2012 roku został ministrem rozwoju gospodarczego i handlu. W 2013 roku był jednym ze sponsorów protestów antyrządowych. Doprowadziły one do zmiany ukraińskiej władzy. Poroszenko wystartował w wyborach prezydenckich w 2014 roku i zwyciężył już w pierwszej turze, zyskując 54,7 % głosów wyborców. W tym samym roku został odznaczony polskim Orderem Orła Białego.

Petro Poroszenko

Więcej o:

Petro Poroszenko