Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz to polski prawnik, polityk i samorządowiec. Urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku, studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jeszcze w szkole średniej zaangażował się w konspirację solidarnościową i rozprowadzał i drukował prasę podziemną. Działalność tę kontynuował w czasie studiów, kiedy drukował podziemne pismo studentów „ABC” i współorganizował strajk okupacyjny w maju 1988 roku. Współtworzył pierwsze jawne stowarzyszenia opozycyjne wobec władz (Klub Myśli Politycznej „Dziekania” w Warszawie, Gdański Klub Polityczny im. Lecha Bądkowskiego, Stowarzyszenie „Kongres Liberałów” i Gdańskie Stowarzyszenie Akademickie).

Działalność polityczna

W latach 1990-1993 pełnił funkcję prorektora na Uniwersytecie Gdańskim. W 1990 r. został wybrany na radnego Gdańska, jako członek Komitetu Obywatelskiego. Od roku 1994 do 1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. W tamtym czasie był związany z Partią Konserwatywną oraz ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym. W 1998 roku wystartował z listy AWS i po raz trzeci został radnym, po czym przejął urząd prezydenta miasta Gdańska, który sprawuje do dnia dzisiejszego. W wyborach samorządowych w latach 2006 oraz 2010 wygrał w pierwszej turze, zdobywając ok. 60% głosów.

Paweł Adamowicz to polityk wielokrotnie nagradzany. W 2003 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2010 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został mianowany kawalerem Legii Honorowej, natomiast w 2014 roku otrzymał estoński Order Krzyża Ziemi Maryjnej III klasy.

Kandydat na prezydenta Gdańska - wybory samorządowe 2018

W 2018 roku zadecydował, że będzie starał się o reelekcję w wyborach samorządowych, zaplanowanych na jesień 2018 roku. Jednym z jego kontrkandydatów będzie Kacper Płażyński, 29-letni kandydat Prawa i Sprawiedliwości, syn zmarłego w katastrofie lotniczej w Smoleńsku Macieja Płażyńskiego.

Wybory samorządowe 2018 Gdańsk

paweł adamowicz

Więcej o:

paweł adamowicz