Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz to polski prawnik, polityk i samorządowiec. Urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku, studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jeszcze w szkole średniej zaangażował się w konspirację solidarnościową i rozprowadzał i drukował prasę podziemną. Działalność tę kontynuował w czasie studiów, kiedy drukował podziemne pismo studentów „ABC” i współorganizował strajk okupacyjny w maju 1988 roku. Współtworzył pierwsze jawne stowarzyszenia opozycyjne wobec władz (Klub Myśli Politycznej „Dziekania” w Warszawie, Gdański Klub Polityczny im. Lecha Bądkowskiego, Stowarzyszenie „Kongres Liberałów” i Gdańskie Stowarzyszenie Akademickie).

Działalność polityczna

W latach 1990-1993 pełnił funkcję prorektora na Uniwersytecie Gdańskim. W 1990 r. został wybrany na radnego Gdańska, jako członek Komitetu Obywatelskiego. Od roku 1994 do 1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. W tamtym czasie był związany z Partią Konserwatywną oraz ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym. W 1998 roku wystartował z listy AWS i po raz trzeci został radnym, po czym przejął urząd prezydenta miasta Gdańska, który sprawuje do dnia dzisiejszego. W wyborach samorządowych w latach 2006 oraz 2010 wygrał w pierwszej turze, zdobywając ok. 60% głosów.

Paweł Adamowicz to polityk wielokrotnie nagradzany. W 2003 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2010 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został mianowany kawalerem Legii Honorowej, natomiast w 2014 roku otrzymał estoński Order Krzyża Ziemi Maryjnej III klasy.

Zamach i śmierć Pawła Adamowicza

13 stycznia 2019 roku Paweł Adamowicz brał udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Kiedy przemawiał ze sceny, zaatakował go 27-letni Stefan W., zadając mu kilka ciosów nożem. Samorządowiec został poważnie ranny, ciosy trafiły w serce oraz brzuch. Paweł Adamowicz został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł wielogodzinną operację ratującą życie. Jego stan nie poprawiał się, a 14 stycznia 2019 roku lekarze poinformowali o śmierci prezydenta Gdańska. Sekcja wykazała, że bezpośrednią przyczyną zgonu Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny.

Paweł Adamowicz

Więcej o:

Paweł Adamowicz