O nas
Fragment spotu inicjatywy TakDlaPodpasek.pl (fot. TakDlaPodpasek.pl)
Fragment spotu inicjatywy TakDlaPodpasek.pl (fot. TakDlaPodpasek.pl)

Tu chodzi o coś więcej niż o podpaski za darmo. Chodzi o uznanie naturalnych potrzeb połowy społeczeństwa i zadbanie o równe szanse w tak podstawowym wymiarze, jak dostęp do środków higienicznych.

Bohaterkami spotu są dziewczyny i kobiety na różnym etapie życia. Widzimy, jak pierwsza miesiączka zaskakuje dziewczynkę w szatni, tuż przed lekcją wuefu. W szkolnej toalecie nie ma podpasek, koleżanki pobiegły już na salę gimnastyczną. Zostaje jej szary papier, który wkłada na zaplamioną bieliznę.  

Zobacz wideo

Kolejna bohaterka, nastolatka, ma zmieszaną minę, liczy pieniądze. Okres ją zaskoczył i właśnie zamiast drugiego śniadania wybrała kupienie paczki podpasek w szkolnym sklepiku. Tymczasem na zapleczu sprzedawczyni przed chwilą dowiedziała się, że jest w ciąży. A nauczycielka wuefu właśnie weszła w czas menopauzy.

Ten spot dotyczy praktycznie każdej z nas. Według badań 67 proc. Polek przyznaje, że podczas miesiączki zdarzyło im się nie mieć dostępu do podpasek, tamponów w szkole, 35 proc. dziewczyn nie jest przygotowanych na pierwszą miesiączkę, 21 proc. nastolatek musiało zwolnić się ze szkoły z powodu braku środków higieny menstruacyjnej. To są alarmujące statystyki. 

Spotu nie będzie można wszędzie obejrzeć w całości. Problemem okazało się pokazanie czerwonych plam w jednej ze scen, które imitują krew menstruacyjną. Film nie może zostać wyemitowany we wszystkich stacjach telewizyjnych. Nie ma też możliwości promowania tej wersji spotu w mediach społecznościowych. Wersję bez cenzury można zobaczyć na stronie akcji i na Gazeta.pl 

Lektorką spotu jest Magdalena Cielecka, która wciela się w wewnętrzny głos bohaterek: menstruację. W spocie występuje m.in. aktorka Marianna Zydek.


***

Kampania "Okres w moim życiu" za nami, ale temat w Gazeta.pl wciąż żyje. Wspieramy TakdlaPodpasek.pl - inicjatywę Okresowej Koalicji i Kulczyk Foundation, która ma na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Podpisz apel o wprowadzenie darmowych podpasek do szkół na >> TakDlaPodpasek.pl