O nas
#mójpatriotyzm (Gazeta.pl)
#mójpatriotyzm (Gazeta.pl)

Czy patriotyzm to "umiłowanie ojczyzny" i "gotowość poświęcenia dla niej życia"? Pytanie, co się za tym kryje. Znamy definicje językowe i słownikowe, widzimy też, jak różne środowiska narzucają innym własne interpretacje. Gazeta.pl podeszła do sprawy inaczej. Postanowiliśmy zapytać o opinię tych, przed którymi całe życie i którzy dopiero stają się gospodarzami w ojczyźnie. I poprosiliśmy ich o nową definicję patriotyzmu. 

Jeszcze w październiku w stołecznym Teatrze Nowym zorganizowaliśmy warsztaty dla kilkunastu osób w wieku od 15 do 21 lat. Punktem wyjścia było "podręcznikowe" rozumienie patriotyzmu. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów – w tym obywatel Ukrainy – przez cały dzień dzielili się swoimi mapami myśli, refleksjami i spostrzeżeniami, a na koniec wypracowali treść manifestu. To nie koniec. Manifest trafił do kancelarii prezydenta Polski – młodzi obywatele liczą na spotkanie z głową państwa i rozmowę o uaktualnieniu definicji patriotyzmu. 

Fragment manifestu: "Chcemy budować nowe skojarzenia wokół tego słowa. Patriotyzm we współczesnym rozumieniu powinien być poszerzony o zagadnienia związane z problematyką społeczną, budowaniem przyszłości, naszym otoczeniem i postawami".

Nasza dziennikarka rozmawiała z autorkami i autorami manifestu. Przeczytajcie, co młodzi ludzie mają do powiedzenia, obejrzyjcie materiały wideo pokazujące przebieg spotkania. Warto wiedzieć, co myślą i jak myślą.

>> Wejdź na mojpatriotyzm.gazeta.pl i posłuchaj barwnych wypowiedzi Zetek.

Zobacz wideo #mójpatriotyzm | Jak generacja Z rozumie patriotyzm?