O nas
(grafika: Wojtek Kmita)
(grafika: Wojtek Kmita)

Jesteśmy blisko ludzi i top tematów, chcemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Nie boimy się mówić o konkretach. Na początku roku ogłosiliśmy naszą Deklarację redakcyjną 2022, w której zapowiadaliśmy, że zawsze będziemy informować, ale też weryfikować i opiniować. Raportować w sprawie katastrofy klimatycznej i proponować sensowne działania. Nagłaśniać łamanie praw kobiet i mniejszości. Poruszać tematy związane z prawami człowieka i wspierać organizacje niosące pomoc uchodźcom. Dawać wam "dziennikarstwo pełne mądrych bohaterów, inspiracji i rozwiązań".


Dziś możecie nas z tych deklaracji i działań rozliczyć.

>> Pobierz pełny "Raport zaangażowania Gazeta.pl za pierwsze półrocze 2022"

Pierwszą część roku 2022 zdominował brutalny najazd Rosji na Ukrainę. Już pierwszego dnia wojny zaczęliśmy pomagać naszym wschodnim sąsiadom, o czym piszemy w raporcie zaangażowania. We współpracy z redakcją lwowskiej gazety "Expres" uruchomiliśmy – dziś już wiemy, że z dużym powodzeniem – ukraińskojęzyczny serwis z informacjami i poradami dla Ukraińców w Polsce – Ukrayina.pl. Wspólnie ze sprawdzonym partnerem – Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – postawiliśmy też na akcje, które mają pomóc zwykłym ludziom w Ukrainie. Wspólna zbiórka przyniosła osiem milionów złotych, a z licytacji unikatowych znaczków kupujemy ukraińskiemu szpitalowi w pełni wyposażoną karetkę pogotowia.

Wschodnia granica Polski – granica całej Unii – nie przestała być punktem zapalnym i miejscem ludzkich dramatów. Regularnie przypominaliśmy o tym w poruszających tekstach naszych wielokrotnie nagradzanych autorów. 

Nie odpuszczamy innych tematów, ważnych dla tylu Polek i Polaków, w tym dla nas. Dzięki uruchomieniu kalkulatora płac za niewidzialny etat w domu zainicjowaliśmy bardzo ważną dyskusję na temat nieodpłatnej pracy w domu, niewidzialnej w oficjalnych statystykach, nieuwzględnianej w wyliczeniach polskiego PKB. Uczymy się i podpowiadamy, jak pisać o kobietach tak, jak sami byśmy chcieli i jak same byśmy chciały – nasza koordynatorka treści ds. różnorodności i inkluzywności, autorka poradnika na temat społeczności LGBT przygotowała kolejną cenną ściągawkę. Jak zwykle przygotowaliśmy też akcję wspierającą społeczność LGBT+ w trakcie Parady Równości, ważnego dla niej – dla nas – święta miłości i otwartości. "Jutro w Polsce" opowiada o Polsce niedalekiej przyszłości, w której nie ma miejsca na homofobię i transfobię.

Udało się zrobić dużo dobrego na polu pomocy psychologicznej. We współpracy ze specjalistami przygotowaliśmy bardzo praktyczny i doceniany przez dziesiątki tysięcy użytkowników "Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków" - bo zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków to nasza wspólna sprawa i musimy umieć o tym rozmawiać.

W zeszłym roku byliśmy na Spitsbergenie w okolicach bieguna północnego, w tym odwiedziliśmy Antarktydę na południu globu. Co łączy te miejsca? Wyraźnie widoczny wpływ zmian klimatu na krajobraz i życie. Z wypraw w gronie naukowców i eksploratorów powstały zajmujące i znamienne teksty. Dzięki wiedzy i twardym faktom możemy potem z pełnym przekonaniem wdrażać takie inicjatywy jak "Nie karm Putina!": im efektywniejsza jazda, tym mniej szkód dla środowiska i tym mniej profitów dla państw opierających swoją agresywną politykę na szantażu surowcowym. 

Mamy na koncie "Alarm dla klimatu!", najdonośniejszą akcję sygnalizującą problem z klimatem – mówili o niej wszyscy, od zwykłych ludzi przez aktywistów klimatycznych aż po twardogłowych negacjonistów. Tak również powinien działać portal na nowe czasy. Głośno. Skutecznie. 

Nowe czasy wiążą się z nowymi środkami wyrazu. Zimowym igrzyskom olimpijskim towarzyszył nasz charytatywny turniej esportowy w kultowego "małysza", a wszystko można było obejrzeć i skomentować na Twitchu. Pamiętamy o pokoleniu młodych odbiorców, którzy chcą atrakcyjnej formy, ale i oczekują najlepszych treści.

Myśląc o najlepszych treściach, szukamy najlepszych autorów. To właśnie nasz portal zainicjował pod auspicjami Weekend.Gazeta.pl i uznanej Olgi Gitkiewicz duże bezpłatne warsztaty dla najzdolniejszych reportażystów jutra. W projekcie Polska Stories znamy już dziesiątkę finalistów i z ciekawością czekamy na efekty ich starań, które niebawem przeczytamy na Weekend.Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie zmieniła wszystko – poza naszym zaangażowaniem w to, aby poruszać ważne tematy i szukać realnych rozwiązań. Tak właśnie widzimy misję mediów w XXI wieku. Cudownie, że podobnie sądzą nasi czytelniczki i czytelnicy – po prostu wy. Bo przecież poruszamy sprawy, które dotyczą nie tylko was, ale i nas. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku.

>> Pobierz pełny "Raport zaangażowania Gazeta.pl za pierwsze półrocze 2022"

 
Wcześniejszy raport: