
Jeśli odwiedziliście Gazeta.pl 19 czerwca między godz. 7 a 14 (o 14 ruszyła Parada Równości), pewnie udało Wam się zobaczyć naszą akcję. Z wielu tytułów na stronie głównej znikały w tym czasie literki "L", "G", "B" oraz "T". Tak jak trudno wyobrazić sobie alfabet bez tych liter, tak niemożliwe jest istnienie Polski bez osób nieheteronormatywnych. To rzecz, która powinna być oczywista, ale trzeba ją z całą mocą powtarzać.
Chcesz dołączyć do akcji? Wejdź na stronę bezlgbtplusniemapolski.pl, przygotuj swój post bez liter "L", "G", "B", "T" i podziel się nim w mediach społecznościowych. Może skłoni to kogoś do refleksji?
Widok strony głównej Gazeta.pl w czasie akcji 'Bez LGBT+ nie ma Polski' gazeta.pl
Polska to miliony otwartych i niewykluczających obywatelek i obywatelek, tysiące wspaniałych równościowych inicjatyw i niezliczona liczba codziennych, pozbawionych nienawiści rozmów i gestów. To niestety także faktyczna instytucjonalna dyskryminacja, homofobiczna retoryka najważniejszych osób w państwie, budzące wstyd wszystkich porządnych ludzi "strefy wolne od LGBT" czy małopolska kurator oświaty nazywająca "agencją towarzyską" Uniwersytet Jagielloński z powodu uwzględnienia osób trans i niebinarnych w uczelnianej ankiecie. Nie jest przypadkiem, że właśnie Polska drugi raz z rzędu została uznana za najbardziej homofobiczne państwo w Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe.
Gazeta.pl od lat rzetelnie informuje o sytuacji osób LGBT+ nie tylko w naszym kraju. Równość zajmuje ważne miejsce w naszych deklaracjach redakcyjnych i w codziennej pracy. Za nasze działania otrzymaliśmy właśnie nagrodę INMA Global Media Award, największe międzynarodowe wyróżnienie dla mediów.
Dlatego oprócz symbolicznych gestów proponujemy Czytelniczkom i Czytelnikom nie tylko wiele tekstów o sytuacji osób LGBT+, lecz także zrelacjonowaliśmy Paradę Równości, tak jak powinno się to robić z tak ważnymi wydarzeniami. Mamy nadzieję, że będzie to kiedyś ogólnomediowy standard.
Wsparcie społeczności LGBT+ możesz okazać między innymi poprzez:
- dzielenie się wiedzą i swoją postawą ze znajomymi,
- uczestniczenie w Paradach Równości i innych wydarzeniach wspierających osoby nieheteronormatywne,
- wejście na stronę bezlgbtplusniemapolski.pl, przygotowanie swojego posta bez liter "L", "G", "B", "T" i podzielenie się nim w mediach społecznościowych. Może skłoni to kogoś do refleksji?
Pamiętaj, że Twój głos i Twoje wsparcie mogę sprawić, że osoby nieheteronormatywne poczują się silniejsze!
Akcję "Nie ma Polski bez LGBT" zainicjowała agencja MullenLowe Warsaw, merytorycznie patronuje jej Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, w akcję wraz z Gazeta.pl włączyły się "Gazeta Wyborcza", Wyborcza.pl oraz TokFM.pl.