Norman Davies

Norman Davies to historyk urodzony 8 czerwca 1939 roku w Bolton w Wielkiej Brytanii. Jest związany z Polską, należy do Polskiej Akademii Umiejętności. Jego prace historyczne dotyczą Polski oraz całej Europy. Norman Davies jest także kawalerem Orderu Orła Białego oraz posiada polskie obywatelstwo przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2014 roku. Prywatnie mąż i ojciec dwóch synów. Swoją żonę – Marię Korzeniewicz pochodzącą z Dąbrowy Tarnowskiej - poznał w Krakowie. Co prawda mieszkają w Londynie, ale Davies przyznaje, że z Polską łączy go szczególna więź.

Norman Davies jest człowiekiem dobrze wykształconym, ukończył studia na uniwersytetach w: Oksfordzie, Grenoble, Perugii oraz University of Sussex. Tytuł doktorski uzyskał w Polsce, na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1973 roku. Po studiach poświęcił się karierze naukowej. W 1985 roku zaczął wykładać jako profesor zwyczajny w londyńskiej Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich na University College London. Norman Davies przeszedł na wcześniejszą emeryturę i skupił się na pisaniu książek. Jego najsłynniejszym w Polsce dziełem jest Boże Igrzysko. Książka ta przedstawia historię Polski i przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych anglojęzycznych publikacji na ten temat. Historyk jest także autorem książki Powstanie ‘44 opowiadającej o powstaniu warszawskim. Osiągnęła ona duży sukces, stała się jednym z najpopularniejszych dzieł historyka.

Norman Davies za przedstawianie historii Polski za granicą uzyskał wiele odznaczeń i wyróżnień. Jedno z najważniejszych – Order Odrodzenia Polski - przyznał mu prezydent Polski na uchodźstwie – Edward Raczyński. W 1998 roku ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał Daviesowi Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest on także honorowym obywatelem Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Lublina. Posiada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie.

Norman Davies

Więcej o:

Norman Davies