Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to największy jak dotychczas sztuczny satelita naszej planety. Można ją obserwować także z terytorium naszego kraju – szczególnie dobre warunki występują co kilka tygodni.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w liczbach
Docelowo stacja kosmiczna ma się składać z 16 głównych części. Pierwsze pojawiły się na orbicie w 1998 roku. Wymiary stacji to około 100 metrów x 110 metrów x 30 metrów. Zasilana jest światłem słonecznym, dlatego ma tak rozłożyste panele, które pozyskują dla niej energię. Zazwyczaj stacja porusza się na wysokości od 400 km do 430 km nad Ziemią i osiąga przy tym prędkość przekraczającą 27 700 km/h. Najczęściej jej załogę stanowi 6 astronautów, którzy dowożeni są na miejsce wahadłowcami.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Polską
Widoczność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską jest zróżnicowana i związana przede wszystkim z warunkami atmosferycznymi. Najwcześniej przeloty stacji są widoczne w grudniu – kiedy zmierzch zapada wyjątkowo szybko. Zazwyczaj jest to kilka minut, podczas których można zauważyć ją na horyzoncie. Niektóre z przelotów odbywają się w warunkach wyjątkowo dobrej widoczności, co związane jest z jej dużą jasnością, spowodowaną odbijaniem światła słonecznego.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – podgląd na żywo
NASA maksymalnie wykorzystuje możliwości, jakie daje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i nie tylko prowadzi wszechstronne badania, ale organizuje także loty komercyjne i przekazuje na Ziemię bieżący obraz z kamery, co pozwala obserwować planetę w czasie rzeczywistym. Na stacji zamontowane są kamery o szczególnie wysokiej rozdzielczości. Kiedy obraz jest czarny, oznacza to, iż stacja znajduje się po nienasłonecznionej części globu.

międzynarodowa stacja kosmiczna

Więcej o:

międzynarodowa stacja kosmiczna