Michał Kamiński

Michał Kamiński

Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem budzących skrajne emocje osób w polskiej polityce. Ma żonę i dwie córki oraz niesłychanie bogaty i zróżnicowany życiorys polityczny.

Michał Kamiński urodził się w 1972 roku w Warszawie i ze stolicą wiąże się cała jego aktywność publiczna. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, jest też absolwentem Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie. W politykę zaangażował się będąc jeszcze uczniem liceum, wtedy bowiem został członkiem Narodowego Odrodzenia Polski, a kiedy NOP przekształcił się w Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, najmłodszym założycielem nowej formacji. Pełnił w tym czasie funkcję asystenta szefa ZChN, Wiesława Chrzanowskiego, pisał do czasopisma „Młodzież Narodowa”, był dyrektorem radia w Bydgoszczy i Łomży.

W 1995 roku uczestniczył w pracach komitetu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz, startującej wówczas w wyborach na prezydenta Polski. Dwa lata później, w 1997 roku, po raz pierwszy został wybrany posłem na Sejm III Kadencji. Zasilił szeregi klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, aby ostatecznie wstąpić do tej partii w 2002 roku. Z ramienia tej formacji był w latach 2004-2007 europosłem pełniąc zarazem funkcję przewodniczącego frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatów i bezskutecznie kandydując z jej ramienia na stanowisko jednego z 14 wiceprzewodniczących PE VII Kadencji. Powodem odrzucenia kandydatury Kamińskiego były głoszone przez niego poglądy oceniane przez niektórych jako homofobiczne i rasistowskie oraz niefortunny epizod z wizytą u południowoamerykańskiego dyktatora Augusto Pinocheta.

W 2007 roku zrezygnował z funkcji europarlamentarzysty na rzecz pracy w Kancelarii Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. W 2009 został ponownie wybrany do Parlamentu Europejskiego, aby rok później wystąpić wraz z grupą innych polityków z partii PiS i współtworzyć ugrupowanie pod nazwą Polska Jest Najważniejsza. Pozostawał jego członkiem do roku 2013, do momentu rozwiązania, a wkrótce nawiązał współpracę z Platformą Obywatelską. Z jej list w 2015 roku zdobył mandat posła na Sejm VIII Kadencji. Na skutek konfliktu został w 2016 wykluczony z PO, następnie wraz z innymi posłami i działaczami założył partię pod nazwą Unia Europejskich Demokratów.

Pozostali:

Michał Szczerba - Michał Wójcik - Monika Rosa - Patryk Jaki - Paweł Grabowski

Michał Kamiński

Więcej o:

Michał Kamiński