Marcin Święcicki

Marcin Święcicki

Marcin Święcicki, polski polityk i ekonomista, ma za sobą bogate doświadczenie w działalności publicznej. Piastował liczne stanowiska samorządowe i w administracji centralnej, był także doradcą do spraw gospodarczych i samorządowych innych państw.

Urodził się w 1947 roku w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim kończył socjologię i ekonomię. Był członkiem PZPR w latach 1974 – 1990. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu po stronie rządowej, był jednym z autorów projektu urynkowienia gospodarki. W 1989 roku uzyskał mandat poselski w wyborach do sejmu zwanego kontraktowym, z poparciem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W latach 1989 – 1900 pełnił w rządzie premiera Tadeusza Mazowieckiego funkcję ministra do spraw współpracy gospodarczej z zagranicą. W 1993 roku po raz drugi został posłem, tym razem z ramienia Unii Demokratycznej. W latach 1994 – 1999 był prezydentem stolicy, a w kadencji 1998 - 2002 radnym miasta stołecznego Warszawy.

Od 1999 do 2000 roku ponownie piastował stanowisko rządowe, był mianowicie wiceministrem gospodarki w rządzie Jerzego Buzka i członkiem zespołu negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Doradzał prezydentowi Litwy w sprawach gospodarczych, był również koordynatorem w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz dyrektorem w UNDP Blue Ribbon Analytical and Advisory Centre w Kijowie. W latach 2006-2011 radny sejmiku mazowieckiego, w 2011 wystąpił z Partii Demokratycznej i został posłem na Sejm VII Kadencji, startując z ramienia Platformy Obywatelskiej. W wyborach w 2015 roku z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję. Obecnie pracuje w komisjach ds. Unii Europejskiej oraz sprawiedliwości i praw człowieka.

Pozostali:

Marek Borowski - Marek Jakubiak - Marek Kuchciński - Marek Sawicki - Marek Sowa

Marcin Święcicki

Więcej o:

Marcin Święcicki