Łukasz Gibała

Łukasz Gibała

Łukasz Gibała


Łukasz Gibała to polityk, działacz samorządowy, doktor nauk humanistycznych, aktywista, poseł na Sejm VI i VII kadencji.

Łukasz Gibała urodził się w 1977 roku w Krakowie. Studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po zakończeniu studiów Łukasz Gibała rozpoczął własną działalność gospodarczą.

W 2004 roku Łukasz Gibała wstąpił do PO, a dwa lata później został wybrany na radnego sejmiku małopolskiego. Podczas wyborów parlamentarnych 2007 startował z list PO i uzyskał mandat posła. Cztery lata później z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2012 roku przeszedł do klubu poselskiego Ruchu Palikota, po czym wstąpił w szeregi tej partii. Po przekształceniu partii w Twój Ruch zasiadał w jej zarządzie, jednak rok później wystąpił zarówno z partii, jak i z klubu poselskiego.

Łukasz Gibała starał się o fotel prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych 2014 jako kandydat niezależny. Otrzymał 11,16 proc. głosów, zajmując tym samym trzecie miejsce. Po wyborach stworzył stowarzyszenie Logiczna Alternatywa, które zajęło się m.in. monitoringiem pracy władz samorządowych w Krakowie czy organizacją akcji chipowania zwierząt domowych. W 2015 roku startował w wyborach parlamentarnych do Senatu, jednak nie zdobył mandatu.

Wybory samorządowe 2018 - Łukasz Gibała i kontrkandydaci

W maju 2018 roku Łukasz Gibała ogłosił, że będzie kandydować w wyborach samorządowych 2018 na prezydenta Krakowa.

Oprócz Łukasza Gibały swój start na to stanowisko zapowiedzieli: Jacek Majchrowski, Małgorzata Wassermann, Jolanta Gajęcka, Daria Gosek-Popiołek, Konrad Berkowicz, Grzegorz Gorczyca.

Łukasz Gibała

Więcej o:

Łukasz Gibała