Katalonia

Katalonia

Katalonia
Katalonia jest wspólnotą autonomiczną Hiszpanii. Stanowi region i krainę geograficzną, znajdującą się na Półwyspie Iberyjskim, z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie.

Ustrój Katalonii

Ustrój
Barwy narodowe Katalonii nie różnią się od tych z innych regionów Hiszpanii i Francji położonych nad Morzem Śródziemnym - to czerwień i złoto, ułożone w 4 czerwone pasy na złotym tle. Symbolem bardzo popularnym w Katalonii jest osioł, symbolizujący mądrość i spokojne, ale uparte dążenie do celu. Katalonia usytuowana jest nad Morzem Śródziemnym i graniczy z Francją, Andorą, a także Aragonią i Walencją. Do Katalonii należy także duża część departamentu Pireneje Wschodnie we Francji. Wspólnota autonomiczna Katalonii stworzona jest przez cztery prowincje państwa hiszpańskiego:
Barcelonę
Gironę
LLeidę
Tarragonę.
Podstawową jednostką organizacji terytorialnej jest gmina, której zarząd składa się z wójta i radnych. Na te gminy składa się zwykle kilka osiedli, spośród których jedno pełni rolę siedziby gminy. Miasto stołeczne Barcelona ma specjalny ustrój, określony ustawą.

Autonomia Katalonii

Po przyjęciu nowej konstytucji Hiszpanii w 1978 roku, Katalonia odzyskała swoją autonomię kulturalną i polityczną i posiada (obok Kraju Basków), najszerszą autonomię spośród wszystkich wspólnot autonomicznych. Katalońscy separatyści dążyli nieustannie do uzyskania samodzielności w ramach Unii Europejskiej.

System władzy w Katalonii to generalitat. Nazwa pochodzi od średniowiecznej komisji, złożonej z przedstawicieli króla, Kościoła oraz armii, zajmującej się poborem podatków. Współcześnie na generalitat Katalonii składają się:

Parlament
Prezydencja
Rząd
Wyższy Trybunał Sprawiedliwości.

katalonia

Więcej o:

katalonia