Julian Assange

Julian Assange (ur. 3.07.1971 r. w Townsville) – aktywista internetowy, programista oraz dziennikarz. Powszechnie znany jako rzecznik prasowy oraz redaktor naczelny WikiLeaks.

Pochodzenie i wczesne lata życia

Julian Assange pochodzi z Australii. Urodził się w stanie Queensland, w mieście portowym Townsville (nad Morzem Koralowym). Jako dziecko nie miał stałego miejsca zamieszkania, ponieważ jego rodzice prowadzili teatr objazdowy. W wieku 17 lat zamieszkał w Melbourne. Zaczął zajmować się crackingiem. W 1995 r. Julian Assange został skazany na karę grzywny za kilkadziesiąt włamań komputerowych. W tym samym roku napisał program do skanowania portów (Strobe). Rok później poprawił projekt PostgreSQL.

Działalność zawodowa i kontrowersje

Julian Assange studiował fizykę i matematykę do 2006 r. Następnie zajął się serwisem WikiLeaks. Szwecja wystawiła za nim list gończy w 2010 r. w związku z oskarżeniami dwóch kobiet o gwałt i wymuszenia seksualne (Julian Assange miał spotkać się z nimi 14 sierpnia 2010 r. w Sztokholmie). List ten został oznaczony najwyższą kategorią. 7 grudnia 2010 r. Julian Assange sam zgłosił się na policję w Wielkiej Brytanii. Nie przedstawiono mu jednak oficjalnych zarzutów. Wielu komentatorów stwierdza, że oskarżenia miały być karą i ostrzeżeniem przed ujawnianiem tajnych rządowych dokumentów. Sam Julian Assange nie przyznaje się do winy.

19 czerwca 2012 r. Julian Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Tam prosił o azyl polityczny, który uzyskał 16 sierpnia (poinformował o tym szef ekwadorskiego MSZ Ricardo Pati?o).

W 2009 r. otrzymał nagrodę Amnesty International Media Award (New Media) za odkrycie zabójstw oraz tajemniczych zaginięć, za którymi stały osoby powiązane z rządem w Kenii.

Julian Assange

Więcej o:

Julian Assange