John Kerry

John Kerry to amerykański polityk urodzony 11 grudnia 1943 roku w Aurorze w stanie Kolorado. Jest członkiem Senatu Stanów Zjednoczonych. John Kerry popiera prawo do aborcji, jest za zwiększeniem płacy minimalnej, sprzeciwia się małżeństwom homoseksualnym oraz karze śmierci. Jego ojciec Richard był pracownikiem służby zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Sprawiło to, że w dzieciństwie John Kerry często wyjeżdżał wraz z nim, swoją matką i trójką rodzeństwa.
Polityk jest absolwentem szkoły z internatem St. Paul’s School w Concord. Ukończył prywatną uczelnię Yale University na kierunku politologia. Studia ukończył w 1866 roku. Już w czasach studenckich działał w wielu organizacjach, m.in. stowarzyszeniu Skull and Bones, do którego należał m.in. George W. Bush. John Kerry po ukończeniu studiów wstąpił do Rezerwowej Armii Stanów Zjednoczonych. Był jednym z uczestników wojny w Wietnamie, podczas której pełnił funkcję oficera kanonierek. Ma Srebrną Gwiazdę Stanów Zjednoczonych, Medal Brązowej Gwiazdy oraz Medal Purpurowego Serca. W 1969 roku został jednym z założycieli Vietnam Veterans of America – fundacji wspierającej żołnierzy powracających z wojny w Wietnamie.

John Kerry w latach 1987–1989 pełnił funkcję przewodniczącego komitetu kampanii senatorskich partii. Od roku 2001 do 2003, a następnie w latach 2007–2009 Kerry był przewodniczącym komisji do spraw drobnego biznesu. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w amerykańskim senacie. W 2004 roku kandydował w wyborach prezydenckich. Nie udało mu się jednak zwyciężyć, przegrał z Georgem W. Bushem. Już cztery lata wcześniej – w roku 2000 wymieniano go jako jednego z kandydatów na urząd wiceprezydenta. W grudniu 2012 roku prezydent Barack Obama postanowił powierzyć mu stanowisko sekretarza stanu. Miał zastąpić Hilary Clinton, która musiała zrezygnować z pełnionej funkcji przez chorobę. Kerry objął urząd w styczniu 2013 roku.

John Kerry

Więcej o:

John Kerry