John Godson

John Godson to polityk urodzony 25 listopada 1970 roku w Nigerii. Jest on również duchownym ewangelickim oraz nauczycielem akademickim. W VI i VII kadencji był posłem na sejm RP. Oprócz tego w latach 2013–2014 pełnił funkcję wiceprezesa partii Polska Razem. Prywatnie ma żonę i czwórkę dzieci.
John Godson do Polski przeprowadził się w 1993 roku, a polskie obywatelstwo uzyskał osiem lat później. Ukończył wydział rolnictwa na nigeryjskim Abia State University. Już po osiedleniu się w Polsce kontynuował naukę. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi, na której ukończył stosunki międzynarodowe. Tytuł doktorski uzyskał na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. John Godson ukończył również studia podyplomowe na Społecznej Akademii Nauk w Łodzi oraz Clark University. Wykładał na uczelniach w Szczecinie, Poznaniu oraz Łodzi.

John Godson związał się z polityką w 2004 roku. Wówczas przystąpił do Platformy Obywatelskiej. Dwa lata później startował z listy PO do rady miasta Łódź, nie odnosząc sukcesu. W 2008 roku udało mu się uzyskać mandat i zostać pierwszym czarnoskórym radnym Łodzi. W wyborach w 2010 roku ponownie udało mu się zasiąść w radzie miasta. 14 grudnia 2010 roku John Godson zdobył mandat poselski i stał się pierwszym czarnoskórym posłem RP. Zasiadł wówczas w sejmie, ponieważ Hanna Zdanowska została prezydentem Łodzi i przestała być posłem. Rok później w wyborach parlamentarnych udało mu się ponownie otrzymać mandat. W 2013 roku odszedł z Platformy Obywatelskiej i stał się posłem niezrzeszonym. W grudniu tego samego roku został jednym z założycieli partii Polska Razem. W 2014 w wyborach do Parlamentu Europejskiego startował z pierwszego miejsca łódzkiej listy tej partii. Polska Razem nie osiągnęła progu wyborczego. W lutym 2015 roku przystąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku nie uzyskał jednak mandatu poselskiego.

John Godson

Więcej o:

John Godson