Joachim Gauck

Joachim Gauck urodził się 24 stycznia 1940 roku w niemieckiej miejscowości Rostock w północno-wschodniej części kraju. Z wykształcenia jest teologiem. Od 1965 do 1990 roku służył jako pastor w Kościele Ewangelicko-Luterańskim w Meklemburgii. W latach dziewięćdziesiątych stał na czele Federalnego Urzędu Akt Stasi. 18 marca 2012 roku został prezydentem Niemiec.

Joachim Gauck jest synem kapitana. W 1951 roku jego ojciec został aresztowany i zesłany do obozu na Syberii. Po roku niewoli wrócił do rodziny. Młody Gauck w 1958 roku rozpoczął studia teologiczne na uniwersytecie w Rostocku. Edukację zakończył w 1965 roku.

Zaraz po ukończeniu studiów przystąpił do Kościoła Ewangelicko–Luterańskiego w Meklemburgii. Na początku pracował jako wikariusz. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie i został pastorem w Lussow. Tu też opiekował się nie tylko parafią, ale całym powiatem Rostock.

W 1989 roku był współzałożycielem religijno-politycznego ruchu protestu publicznego zwanego Nowe Forum w Meklemburgii. Co tydzień prowadził nabożeństwa połączone z demonstracjami w rodzinnej miejscowości.

W 1990 roku przejął prezesurę nad Ministerstwem Bezpieczeństwa Państwa. W tym samym roku objął funkcję szefa Federalnego Urzędu Akt Stasi, zwanego inaczej Instytutem Gaucka. Praca organizacji polega na badaniu i poszukiwaniu dokumentów oraz archiwów politycznych, prawnych oraz historycznych. Gauck dowodził urzędem do 2000 roku. Rok później został członkiem Europejskiego Zarządu Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii w Wiedniu. Od 2003 roku zajmował się kierownictwem demokratycznego stowarzyszenia Gegen Vergessen, ponadto otrzymał nagrodę Bad Iburg Courage Award za odważne i jednocześnie wybitne osiągnięcia. W następnym roku zajął się przygotowaniem wystawy Ślady niesprawiedliwości w Torgau, którą poświęcono ofiarom nazizmu.

W 2010 roku Socjaldemokratyczna Partia Niemiec wraz z Zielonymi zaproponowała Joachima Gaucka na prezydenta Federalnej Republiki Niemiec. Gauck przegrał walkę z Christianem Wulffem. W 2012 roku Wullf zrezygnował z prezydentury, a SPD ponownie wystawiła Gaucka jako kandydata na jego miejsce. 19 lutego 2012 z poparciem pięciu partii, wybrano Gaucka na prezydenta Federalnej Repubiki Niemiec."

Joachim Gauck

Więcej o:

Joachim Gauck