Jarosław Ziętara

Jarosław Ziętara – polski dziennikarz śledczy urodzony 16.09.1968 w Bydgoszczy. Uznany za zmarłego w 1992. Do dziś nie są znane okoliczności jego zaginięcia.

Urodzony w Bydgoszczy, całe młodzieńcze życie spędził w Poznaniu. Początkowo jako student Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a zaraz potem jako dziennikarz. Dzięki talentowi szybko udało mu się znaleźć pracę w takich gazetach jak „Wprost” czy „Gazeta Wyborcza”, które ostatecznie porzucił, by pisać dla „Gazety Poznańskiej”. Od początku interesował się dziennikarstwem śledczym, a jego specjalizacją były afery gospodarcze.

Ziętara prywatnie

Chociaż Jarosław Ziętara niemal całe swoje życie poświęcił pracy, znajdywał w nim także miejsce dla najbliższych i swoich pasji. Uwielbiał góry, muzykę oraz siatkówkę. Biegle posługiwał się rosyjskim, francuskim i esperanto. W momencie zaginięcia mieszkał wraz ze swoją dziewczyną.

Zaginięcie dziennikarza

1 września Jarosław Ziętara po raz ostatni wyszedł do pracy ze swojego mieszkania przy ulicy Kolejowej. Tego dnia do redakcji jednak nie doszedł. Na postawie zeznań świadków prokuratora uznała, że został porwany i zamordowany. Niestety do dziś nie udało się odnaleźć jego ciała. Wiadomo jednak, że jego osobą interesował się wówczas zarówno Urząd Ochrony Państwa, jak i prywatni biznesmeni. Przed zaginięciem Zientara tropił oraz badał nieprawidłowości w branży transportowej, w tym sprawę nielegalnego przemytu alkoholu.

Wielokrotnie wznawiana i umarzana w polskiej prokuraturze sprawa zaginięcia i uznanej śmierci dziennikarza, wciąż nie doczekała się wyjaśnienia.

Jarosław Ziętara

Więcej o:

Jarosław Ziętara