Jan Bury

Jan Bury urodził się 1 października 1963 roku w Przeworsku w województwie podkarpackim. Jest politykiem związanym z Polskim Stronnictwem Ludowym. Z wykształcenia prawnik. W latach 2007–2012 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2011 do 2015 roku Jan Bury był przewodniczącym PSL. Prywatnie jest mężem urzędniczki Urszuli Rogoź–Bury, z którą ma córkę.

Jan Bury jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie. Studiował w rzeszowskiej filii uczelni. Po studiach planował zostać sędzią, jednak przerwał rozpoczętą już aplikację sędziowską. Jeszcze w czasie studiów zajął się działalnością polityczną. Należał wówczas do Związku Młodzieży Wiejskiej, a w latach 1990–1996 był jego prezesem. W latach 1997–2001 pełnił funkcję prezesa zarządu spółki z o.o. W 1983 roku Jan Bury wstąpił w szeregi Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a później Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 1991–1997 przez dwie kadencje był posłem. Od roku 1998 zasiadał w sejmiku podkarpackim. W 2001 roku ponownie zdobył mandat poselski. Został członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Skarbu Państwa oraz Komisji Śledczej ds. prywatyzacji PZU, której był wiceprzewodniczącym. W latach 2005, 2007 oraz 2011 ponownie uzyskał mandat poselski.

Polityk był przedstawicielem sejmu w Krajowej Radzie Sądownictwa przez trzy kadencje. W roku 2007 powołano go na sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.Jednak w lipcu 2012 roku złożył rezygnację z tego stanowiska. W 2011 roku Jan Bury został przewodniczącym Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2015 roku ponownie kandydował w wyborach do sejmu, jednak tym razem nie zdobył mandatu poselskiego. 18 listopada 2015 roku funkcjonariusze CBA zatrzymali Jana Burego. Zostało postawionych mu 6 zarzutów dotyczących przestępstw korupcyjnych. Prokurator ubiegał się o tymczasowe aresztowanie polityka, jednak jego wniosek został odrzucony.

Jan Bury

Więcej o:

Jan Bury

Wypowiedzi na forum o:

Jan Bury

 • Jan Bury złożył rezygnację

  Jan Bury złożył rezygnację z funkcji wiceministra Skarbu Państwa.

 • Re: Smutny Jan Bury

  Jan Bury to zwolennik mordów rytualnych czyli podrzynania szyi zwierząt domowych na żywca bez ich ogłuszania!-dlatego mu smutno

 • Jan Bury z PSL

  Nadużywanie alkoholu prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Minister Jan Bury z PSL, miłośnik gorzały, nawet nie wie komu sprzedaje państwową spółkę Polfa Warszawa. Amatorszczyzna i bylejakość aktualnego rządu jest coraz bardziej zatrważająca. Minister z rozdania PSL, Jan Bury, bije na glowe

 • Jan Bury - pierwsza ofiara systemu?

  Co sądzicie o tym aresztowaniu? Jan Bury jest winny? PiS słusznie go zgarnął? Podobno była szansa, że Bury ucieknie. Ciekawe czy to nagonka, czy posypią się głowy. Poseł na sejm, a tu takie kwiatki. Ciekawe kogo następnego ma CBA na celowniku.

 • Re: Jan Bury z PSL

  Jan Bury poseł PSL grupa udająca przyjaciół kościoła katolickiego.Widać jak w realu z Prostytucja Obywatelską zabrali sie za kościół. Obłuda i PRYWATA to ludzie PSL.

 • Minister Jan Bury w Zabrzu

  Wiceminister Skarbu Państwa Jan Bury odwiedził 13 sierpnia Zabrze. W Urzędzie Miejskim, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka ? Szulik zapoznała gościa z planami inwestycyjnymi miasta na najbliższe lata. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Województwa Śląskiego Marian Ormaniec oraz prezes

 • Ciekawy artykuł nt interesów Jana Burego z PSL (67

  Ciekawy artykuł nt interesów Jana Burego z PSL (67)Gość: Bury Forever 26.03.09, 15:11

 • Pawlak: Jan Bury nie popełnił zbrodni

  Burego broni lider PSL Waldemar Pawlak: - Popełnił dramatyczny błąd. Najlepiej, jak człowiek nic nie ma, wtedy nikt nie ma do nikogo pretensji. Jan Bury nie popełnił zbrodni. -------------- Si se?or, Bury złamał prawo!

 • Jan Bury: Koalicja nie chce straszyć ludzi, mów...

  Poseł Jan Bury znowu w mediach A sprawa sprzed wyborów już się zakończyła? Wielki mały człowiek

 • Dlaczego Jan Bury ma wpływy?

  Jan Bury z PSL jest nazywany przez prasę jednym z najbardziej wpływowych polityków na Podkarpaciu. Mam pytanie co to znaczy i skąd sie bierze tzw: wpływowość u polityków? Teraz PSL chyli sie ku upadkowi i mam nadzieję ,że wkrótce skończy żywot a Bury dalej jest wpływowy. Czy są tu jakieś układy i