Herman Van Rompuy

Herman Van Rompuy urodził się 31 października 1947 w belgijskiej gminie Etterbeek. Stał na czele Chrześcijańskiej Partii Ludowej i Izby Reprezentantów. W latach 2008–2009 był premierem Belgii. Następnie od 2009 do 2014 roku sprawował funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.

Herman Van Rompuy z wykształcenia jest filozofem i ekonomista. Uczęszczał do jednego z najlepszych kolegiów w Brukseli, im. Świętego Jana Berchmansa. Zdobył tytuł licencjata filozofii, a następnie magistra w dziedzinie ekonomii. Herman Van Rompuy jest autorem licznych publikacji oraz blogów na temat polityki oraz problemów społecznych.

W latach osiemdziesiątych Herman Van Rompuy poślubił Geertrui Windels. Mają czworo dzieci.

Kariera polityczna Hermana Van Rompuya rozpoczęła się w 1972. Przez trzy lata zajmował się sprawami administracyjnymi w Narodowym Banku. Potem został przewodniczącym Partii Ludowej. Funkcję sprawował od 1973 do 1977 roku. Jeszcze w latach siedemdziesiątych zajmował stanowisko doradcy Leo Tindemansa, który był premierem Belgii. Następnie Herman Van Rompuy uczestniczył w życiu ekonomicznym kraju, jako doradca ministra finansów. W 1882 roku objął stanowisko przewodniczącego CPV.

Działalność polityczna przyczyniła się do uzyskania posady dyrektora jednej z prestiżowych placówek nauk politycznych. Ponadto Herman Van Rompuy pełnił rolę profesora na wyższej uczelni w Antwerpii. W 1888 roku mianowano go sekretarzem stanu oraz szefem Chrześcijańskiej Partii Ludowej. W 1993 roku objął stanowisko ministra ds. budżetu przy Jeanie–Luc Dehaene. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 1999 roku jego parta trafiła do opozycji.
Herman Van Rompuy od 1995 do 2007 roku był w składzie Izby Reprezentantów. Natomiast w 2004 roku został ministrem stanu.

30 grudnia 2008 został premierem Belgii oraz zaprzysiągł rząd. 19 listopada następnego roku członkowie Unii Europejskiej wybrali go na przewodniczącego Rady Europejskiej. Rompuy przyjął posadę, musiał więc złożyć dymisję ze stanowiska szefa rządu. Funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej sprawował do 2014 roku.

Herman van Rompuy

Więcej o:

Herman van Rompuy