Golgota Picnic

Golgota picnik – jeden z najbardziej kontrowersyjnych spektakli teatralnych XXI wieku, którego premiera miała miejsce w Tuluzie w 2011 roku. Jego autorem jest argentyński dramatopisarz – Rodrigo Garcia.

Światopogląd autora

Golgota picnic należy do najważniejszych sztuk Rodrigo Garcii. Mieszkający w Hiszpanii artysta poprzez ten spektakl pragnął zamanifestować swoje podejście do współczesnego konsumpcjonizmu wypełnionego duchową pustką, a tym samym rozczarowanie ludzkością. Czyniąc to jednak poprzez zestawienie renesansowego obrazu męki Chrystusa z konsumpcyjnym stylem życia współczesnego człowieka i wynaturzając słowa zawarte w Ewangelii, naraził się na sprzeciw środowisk katolickich.

Bohaterowie i scena

Bohaterowie pojawiają się w sztuce w scenerii tysiąca bułek do hamburgerów. Główną postacią jest oczywiście Jezus, którego autor przedstawia jako chorego psychicznie szaleńca, będącego nosicielem AIDS. Wokół niego kręcą się nagie postaci, których monologi przeplatane są projekcjami wideo, scenami choreograficznymi oraz muzyką.

Kontrowersje wokół spektakl

Dekonstrukcja samej osoby Chrystusa, a także jego przesłania sprawiły, że spektakl wywołał falę krytyki wśród środowisk katolickich, szczególnie wśród chrześcijan. Od premiery w 2011 roku budzi te same uczucia sprzeciwu, które prowadzą do odwoływania zaplanowanych przedstawień w wielu miastach Europy, także Polski. Automatycznie też spektakl wciąż jest źródłem dyskusji na temat wolności słowa i artystycznej ekspresji, również w Polsce.

Golgota Picnic

Więcej o:

Golgota Picnic