Fronda

Fronda

Fronda
Czasopismo "Fronda" to kwartalnik społeczno-polityczny o tematyce konserwatywnej. Redaktor naczelny kwartalnika to Jerzy Kopański. Pismo jest wydawane w formacie A5. Po raz pierwszy zostało wydane w 1994 roku. Obejmuje tematykę religijną oraz kulturalną.

Historia kwartalnika

"Fronda" powstała w 1994 roku z inicjatywy Rafała Smoczyńskiego oraz Grzegorza Górnego. Początkowo czasopismo redagowali jego założyciele. Od 2001 do 2005 roku pismem zarządzał Grzegorz Górny. W latach 2005-2007 funkcję redaktora naczelnego pełnił Marek Horodniczy. Od czerwca 2012 do czerwca 2013 pismem kierował Tomasz Terlikowski. Po nim kierownictwo objął Mateusz Matyszkowicz. W marcu 2016 roku funkcję redaktora naczelnego przejął Jerzy Kopański.
Po pierwszym wydaniu kwartalnik odniósł sukces. W związku z tym zaproszono "Frondę" do stworzenia audycji telewizyjnej w TVP. Łącznie opublikowano około 150 odcinków. Program wyróżniał się wysoką oglądalnością. Emitowano go w latach 1994-2001 w TVP1.
Propagowane poglądy
"Fronda" to czasopismo katolickie. Odwołuje się do oficjalnej nauki Kościoła katolickiego, a także do encyklik papieża Jana Pawła II. Na łamach pisma publikowano artykuły o związkach religii i kultury. Materiały często są oparte o poglądy myślicieli XX-wiecznych (takich jak: Thomas Stearns Eliot, Nikołaj Bierdiajew, Gilbert Keith Chesterton czy Eric Voegelin) oraz nawiązują do scholastycznej filozofii sztuki.
Portal Fronda.pl
Początkowo czasopismo współdziałało z portalem Fronda.pl, posiadającym cechy społecznościowe (forum, blog). Jego założycielem, a także redaktorem w latach 2008 do 2010 był Piotr Pałka. Następnie funkcję redaktora naczelnego przejął Tomasz Terlikowski. W 2014 roku portal Fronda.pl przestał być bezpośrednio związany z czasopismem "Fronda". Prezes Wydawnictwa Michał Jeżewski oświadczył, że Wydawnictwo Fronda jest osobnym bytem prawnym niż portal Fronda.pl

Fronda

Więcej o:

Fronda