Francois Hollande

Wczesne życie i kariera polityczna
Francois Hollande urodził się 12 sierpnia 1954 roku w Rouen w północnej Francji. Studiował między innymi w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu oraz w jednej z najsłynniejszych szkół wyższych we Francji – Ecole Nationale d`Administration, znanej z kształcenia wielu przyszłych polityków. W działalność polityczną Hollande zaangażował się dość szybko. Już na początku lat 80. był związany z francuską Partią Socjalistyczną. Na początku lat 90. został radnym w regionie Limousin. W latach 2001–2008 piastował stanowisko mera miasta Tulle. Dwukrotnie, w latach 1988–1993 i 1997–1999 był posłem do francuskiego Zgromadzenia Narodowego. W roku 1997 jego pozycja w Partii Socjalistycznej uległa poważnemu wzmocnieniu, kiedy został jej sekretarzem. Zajmował to stanowisko do roku 2008. Już w wyborach prezydenckich w roku 2006 uważano go za jednego z najważniejszych kandydatów, ostatecznie jednak Hollande zrezygnował ze startu.

W roku 2011 podjęto decyzję, że Hollande zostanie kandydatem Partii Socjalistycznej w wyborach prezydenckich, które miały odbyć się rok później. W pierwszej turze otrzymał 28,63%, czyli ponad 10 milionów głosów. W drugiej turze poparło go już 51,63% głosujących, co zapewniło mu zwycięstwo. Oficjalne zaprzysiężenie na urząd prezydenta Republiki Francuskiej odbyło się 15 maja 2012 roku. Hollande jest drugim w historii członkiem Partii Socjalistycznej, który sprawuje ten urząd.

Prezydentura
Jednym z najgłośniejszych wydarzeń w czasie prezydentury Hollande była operacja Serwal, czyli pomoc militarna państw zachodnich – na czele z Francją – w zwalczaniu rebelii w Mali. Oprócz tego dał się on poznać jako polityk proeuropejski, silnie popierający integrację w ramach UE. Hollande niejednokrotnie popierał inicjatywy naszego kraju. Wspierał na przykład stanowisko Polski w sprawie sytuacji na Ukrainie.

Francois Hollande

Więcej o:

Francois Hollande