Edeka

Edeka -niemiecka spółka akcyjna, o charakterze holdingowym z siedzibą w Hamburgu, której roczny dochód szacowany jest na około 40 mld euro.

Początki korporacji

Historia Edeki zaczyna się w 1898 roku, kiedy to utworzona została spółdzielnia o nazwie E.d.K. W roku 1913 mieniła ona nazwę na współczesną, a rok później – w 1914, jej właściciele zdecydowali o utworzeniu banku o nazwie Edekabank. Wraz z zakończeniem II wojny światowej spółdzielnia rozpoczęła dynamiczną rozbudowę sieci handlowej i zdecydowała o przeniesieniu centrali do Hamburga. Rok 1972 przyniósł kolejne zmiany. Edeka zmieniła swój status ze spółdzielni na spółkę akcyjną, w ramach której obok banku funkcjonowało 12 (dziś jest ich 10) regionalnych przedsiębiorstw.

Branża

Edeka jako korporacja typu holdingowego działa w szeroko pojętej branży handlu detalicznego. Jej podstawową formą działalności jest produkcja oraz sprzedaż detaliczna, głównie sprzętu oraz artykułów przemysłowych. Dopełnieniem stają się usługi, w tym usługi finansowe świadczone rzez Edekabank.

Współczesna działalność

Edeka jest niewątpliwie jedną z najpotężniejszych korporacji biznesowych nie tylko w Niemczech, ale i na świcie. Pod jej skrzydłami znajduje się ponad 4100 sklepów. Część z nich to marki sieci, jak na przykład Edeka aktiv mark, czy Edeka Center. Obok nich istnieje też szereg sieci handlowych, które nie są brandami marki, ale należą do Grupy. Są to: SPAR Express, Aktiv dicount, Netto Mrken - Discount oraz Marktkauf.

Edeka od lat wspiera niemieckich sportowców, a także realizuje szereg kampanii promujących zdrowe odżywianie się.

Edeka

Więcej o:

Edeka