Centrum Nauki Kopernik

Prace nad budową Centrum Nauki Kopernik rozpoczęły się w 2004 roku. Wtedy to Lech Kaczyński – ówczesny prezydent Warszawy powołał specjalny zespół, którego celem było opracowanie projektu Centrum Nauki. Rok później zawarto umowy między prezydentem Warszawy i ministrami – edukacji narodowej i sportu oraz nauki i informatyzacji. Podjęto wówczas decyzję o wybudowaniu w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Pierwszy moduł Centrum otwarty został w 2010 roku. Kolejne otwierane części Centrum to: Park Odkrywców, laboratorium chemiczne, pracownia biologiczna, planetarium Niebo Kopernika. Centrum Nauki Kopernik mieści się na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie w sąsiedztwie mostu Świętokrzyskiego i Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest największym centrum naukowym w Polsce oraz jednym z największych w Europie. W budynku CNK oprócz wystaw i pracowni znajdują się również biura, kawiarnie i restauracje. Siedem wystaw stałych to: Człowiek i Środowisko, Bzzz!, Świat w Ruchu, RE: generacja, Korzenie Cywilizacji, Strefa Światła oraz Teatr Robotyczny. Znajdują się tam interaktywne stanowiska, przy których można uczyć się o historii naszej cywilizacji, przełomowych wynalazkach, zjawiskach fizycznych czy ludzkim organizmie.

Centrum ma popularyzować naukę szczególnie wśród młodych ludzi. Wystawy i wydarzenia mają przekonywać, że nauka może być interesująca, jeśli tylko zostanie przedstawiona w odpowiedni sposób. Zorganizowano tu m.in. debaty i dyskusje: Uwolnij myślenie. Spotkania humanistów z przyrodnikami, Czy cierpienie uszlachetnia?, Po co nam płeć? lub Umysł w mózgu czy mózg w umyśle? Nauka na tropie świadomości. CNK zdobyło nagrodę Popularyzator Nauki przyznawaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2008 roku wraz z Polskim Radiem Centrum Nauki organizuje piknik naukowy.

Centrum Nauki Kopernik

Więcej o:

Centrum Nauki Kopernik