Barbara Borys - Damięcka

Barbara Borys - Damięcka

Barbara Borys – Damięcka urodziła się 2 listopada 1937 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej PWSTiF w Łodzi. Była żoną aktora Damiana Damięckiego, z którym ma syna Grzegorza – także aktora.

Barbara Borys – Damięcka do 1993 była związana zawodowo z Telewizją Polską. Przez 10 lat od 1997 roku pełniła stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego warszawskiego Teatru Syrena. Z polityką związała się w 2004 roku, kiedy wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kandydowała wówczas z listy Inicjatywy dla Polski, której nie udało się osiągnąć progu wyborczego. 3 lata później wystartowała do Senatu z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu warszawskim. Uzyskała mandat z największą liczbą głosów w kraju. W 2011 roku z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, także z ramienia PO. W 2015 roku, w kolejnych wyborach parlamentarnych po raz trzeci została senatorem. Otrzymała powołanie na marszałka seniora Senatu IX kadencji, ale ze względu na stan zdrowia zrezygnowała z pełnienia tej funkcji.

Barbara Borys – Damięcka ma na swoim koncie wiele odznaczeń za działalność artystyczną i polityczną, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i nagrodę „Polonicus”.

Pozostali:

Barbara Dolniak - Bartłomiej Wróblewski - Bartosz Arłukowicz - Bartosz Kownacki - Beata Kempa

Barbara Borys-Damięcka

Więcej o:

Barbara Borys-Damięcka