Antoni Krauze

Antoni Krauze urodził się w roku 1940 w Warszawie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie blisko związany był z licznymi organizacjami studenckimi – przede wszystkim Studenckim Teatrem Satyryków. Naukę kontynuował w Łodzi, w roku 1966 kończąc studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. W tamtych czasach związał się ze studiem filmowym TOR, nawiązując bliską współpracę z Krzysztofem Zanussim. Szybko jednak rozpoczął samodzielną karierę, realizując własne filmy.

Jego młodszym bratem jest Andrzej Krauze, znany polski grafik.

Działalność artystyczna
W roku 1969 Antoni Krauze napisał scenariusz do swojego pierwszego filmu, który następnie sam wyreżyserował. Monidło to film krótkometrażowy, powstały na podstawie opowiadania Jana Himilsbacha pod tym samym tytułem. Pierwszym filmem pełnometrażowym Krauzego był Palec Boży z roku 1972. Był to dramat psychologiczny, w którym w główne role wcielili się Marian Opania i Jan Englert. W filmografii Antoniego Krauzego znajduje się łącznie 18 tytułów. W latach 90. przygotował serial Akwarium, czyli samotność szpiega. Jego ostatni film to Czarny czwartek opowiadający o wydarzeniach Grudnia ’70 w Gdańsku. W latach 2013–2015 pracował nad filmem fabularnym Smoleńsk, opowiadającym o katastrofie polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku.
Za swoją działalność artystyczną Krauze otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jedną z najważniejszych jest Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który przyznano mu w roku 2015.

Antoni Krauze

Więcej o:

Antoni Krauze