Anna Grodzka

Anna Grodzka urodziła się 16 marca 1954 roku jako Krzysztof Bogdan Bęgowski. Jest polską działaczką społeczną, politykiem i przedsiębiorcą. Należy do współzałożycielek Fundacji Trans-Fuzja.

Życie prywatne

Prywatnie Anna Grodzka jest osobą transseksualną. Po narodzinach została określona jako płeć męska, została nazwana Krzysztof Bogdan Bęgowski. Jako dziecko została adoptowana, ale dowiedziała się o tym dopiero w 2007 roku.
Żyła w związku małżeńskim z kobietą do 2007 roku. Później zdecydowała się na operację zmiany płci. Przeszła ją w klinice w Bangkoku dopiero wówczas, gdy jej syn ze związku małżeńskiego stał się dorosły. O jej procesie zmiany płci opowiada film "Trans-akcja" - dokument wyprodukowany przez telewizję HBO w 2010 roku.

Działalność społeczna

Anna Grodzka od 2008 roku brała czynny udział w założeniu Fundacji Trans-Fuzja. Jest to organizacja, która ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat transpłciowości. W dodatku Trans-Fuzja działa w imieniu wspierania osób transseksualnych oraz transwestytycznych. Anna Grodzka pełniła w organizacji funkcję prezesa w latach 2009-2011. W dalszej kolejności została przewodniczącą rady tejże fundacji. Była również członkinią rady Fundacji Dziennikarskiej Medium Publiczne, a także rady programowej stowarzyszenia Kongres Kobiet. Znalazła się też wśród fundatorów Fundacji LGBT Bussiness Forum. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania przy Prezydencie m.st. Warszawy (do końca 2011 roku).

Anna Grodzka jest autorką książki autobiograficznej "Mam na imię Anna".

Anna Grodzka

Więcej o:

Anna Grodzka