Anita Gargas

Anita Gargas jest dziennikarką i prezenterką telewizyjną, którą szersze grono odbiorców zna przede wszystkim z prowadzonych na antenie TVP1 magazynów śledczych oraz ze współpracy z dziennikiem „Gazeta Polska Codziennie” i tygodnikiem „Gazeta Polska”.

Życiorys

Anita Gargas przyszła na świat 11 stycznia 1964 r. w Katowicach. To właśnie w tym mieście ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Śląskim. Będąc jeszcze studentką, Gargas zaangażowała się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Solidarności Walczącej, organizacji sprzeciwiających się ówczesnej władzy.

W czasie studiów Gargas publikowała także pierwsze teksty dziennikarskie, które ukazywały się na łamach m. in. w „Przeglądzie Wiadomości Agencyjnych”.

Lata 90-te

W 1991 r. Anita Gargas rozpoczęła współpracę z działem politycznym „Tygodnika Solidarność”. W tym okresie najwięcej czasu poświęcała dziennikarstwu śledczemu, tropiąc afery i nadużycia związane z poprzednią władzą. Dwa lata później dziennikarka przeszła do redakcji „Gazety Polskiej”.

W 1998 Gargas dołączyła do składu rady programowej Polskiej Agencji Prasowej.

Okres po 2000 r.

Anita Gargas opuściła redakcję „Gazety Polskiej” w 2005 r., dołączając do zespołu przygotowującego tygodnik „Ozon”. Równocześnie pracowała także nad własnym programem telewizyjnym, który miał podejmować tematykę z zakresu dziennikarstwa śledczego.

„Misja specjalna” po raz pierwszy wyemitowana została w 2005 r. na antenie TVP1. Z przerwami nadawana była do 2010. Z kolei Gargas pełniła w tym okresie funkcje wiceszefowej redakcji reportażu i wicedyrektorki ds. publicystyki TVP1.

Odejście z TVP

W lutym 2010 r. Anita Gargas została odwołana z pełnionych w TVP funkcji. Po katastrofie smoleńskiej dziennikarka poświęciła się pracy śledczej, której efektem był wyemitowany w 2011 film „10.04.10”. Dwa lata później ukazał się drugi film Gargas nt. Smoleńska pt. „Anatomia upadku”.

W 2013 Anita Gargas dołączyła do zespołu dziennikarskiego Telewizji Republika, by już rok później zostać zastępczynią Tomasza Terlikowskiego, redaktora naczelnego.

Powrót do TVP

We wrześniu 2016 r. na antenie TVP pojawił się „Magazyn śledczy Anity Gargas”, który nawiązuje formą do wcześniejszej „Misji specjalnej”.

Anita Gargas

Więcej o:

Anita Gargas