Anders Breivik

Andersa Breivik jest odpowiedzialny za przeprowadzenie latem 2011 roku dwóch tragicznych zamachów w Oslo, stolicy Norwegii, w których łącznie zginęło prawie 80 osób. Motywy zamachów wzbudziły wiele kontrowersji i rozpętały dyskusję o sprawach społecznych w samej Norwegii i w innych krajach.

Wczesne życie i poglądy
Anders Breivik urodził się w roku 1979 w Oslo. Wcześnie zainteresował się historią i polityką. Już jako młodego człowieka zaczęły go pociągać najpierw poglądy konserwatywne, potem zaś faszystowskie i skrajnie nacjonalistyczne ideologie. Pod koniec lat 90. wstąpił do norweskiej Partii Postępu o charakterze konserwatywnym i neoliberalnym. W dniu przeprowadzonych przez siebie zamachów udostępnił w sieci swój manifest, w którym zawarł większość swoich poglądów. Twierdził, że mieszanie kultur i nowoczesne ideologie, takie jak feminizm, są zagrożeniem dla całej cywilizacji europejskiej. Głosił konieczność odbudowania populacji białego człowieka. Postulował nawet utworzenie specjalnych rezerwatów dla czystej krwi Norwegów, w których ich rozmnażanie byłoby ściśle kontrolowane przez rząd. Sam uważał się za przyszłego regenta Norwegii, który sprawowałby władzę aż do utworzenia organizacji rządzącej.

Zamach, proces i dalsze losy
Zamachy miały miejsce 22 lipca 2011 roku. Breivik najpierw podłożył ładunki wybuchowe przed siedzibą premiera Norwegii, których eksplozja spowodowała 8 ofiar śmiertelnych. Zamachowiec dostał się następnie na wyspę Utoya, położoną w granicach administracyjnych Oslo, gdzie tego dnia miał miejsce zjazd młodzieżówki lewicowej Partii Pracy. Przebrany w mundur policjanta, otworzył ogień do zgromadzonych tam ludzi. W ciągu 1,5 godziny zdołał zabić 69 osób i zranić ponad 100. W końcu zatrzymała go policja; zamachowiec nie stawiał oporu.

W czasie śledztwa biegli jednoznacznie stwierdzili, że Breivik dokonując zamachu był w pełni poczytalny, choć stwierdzono narcystyczne zaburzenia osobowości i zauważono całkowity brak empatii. Zamachowiec został skazany na 21 lat więzienia z zastrzeżeniem, że wyrok może być przedłużany bez żadnych ograniczeń jeśli sąd stwierdzi, że Breivik nadal stanowi zagrożenie dla innych.

Anders Breivik

Więcej o:

Anders Breivik