Adam Darski

Adam Darski urodził się 10 czerwca 1977 roku w Gdyni. Jest muzykiem i autorem tekstów. Od wielu lat związany z zespołem Behemoth, jest jednym z jego założycieli. Ukończył studia na wydziale Filologiczno–Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Znany jest jako Nergal, a jego wcześniejsze pseudonimy to Holocausto i Howlin' De Ville.

Miłością do muzyki Nergala zaraził brat Paweł. Potencjał zauważyli w nim rodzice, którzy podarowali mu gitarę na pierwszą komunię. W 1991 roku Adam Darski wraz z perkusistą Adamem Muraszko założyli zespół, który nazwali Baphomet. Po kilku latach nazwa została zmieniona na Behemoth, a Adam Muraszko odszedł z zespołu. Zastąpił go Zbigniew Promiński, a grupa zaczęła odnosić sukcesy na międzynarodowej scenie death metalowej. Niezwykły sceniczny wizerunek Darskiego sprawia, że wokalista jest oskarżany o obrazę uczuć religijnych lub propagowanie treści satanistycznych.

Związek z Dorotą Rabczewską sprawił, że Adam Darski zmienił się z niszowego muzyka w celebrytę, o którym usłyszała cała Polska. Doda i Nergal cieszyli się dużym zainteresowaniem mediów i serwisów plotkarskich. Początek ich znajomości to 2009 rok, a koniec związku nastąpił dwa lata później. W tym czasie u Nergala wykryto białaczkę. Koncerty zespołu musiały zostać odwołane, a jego członkowie apelowali do dawców szpiku o pomoc dla Adama Darskiego. Duży udział w jego wyzdrowieniu miała także sama Doda, która propagowała pomoc chorym na białaczkę. Darskiemu udało się wyjść z choroby i w styczniu 2011 roku opuścił szpital. Dwa miesiące później zakończył się jego związek z Dorotą Rabczewską. W październiku 2012 roku została wydana książka Spowiedź Heretyka. Sacrum Profanum. Jest to biografia Adama Darskiego w formie wywiadu rzeki, a jej współautorami są Krzysztof Azarewicz i Piotr Weltrowski. Część pieniędzy z jej sprzedaży przekazano Fundacji DKMS oraz Gdańskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Hematologii i Transplantacji Szpiku. W 2013 roku książka Adama Darskiego dostała nominację Róży Gali.

Adam Darski

Więcej o:

Adam Darski