Nie żyje Adam Słodowy. Autor programów "Zrób to sam" i "Pomysłowy Dobromir" miał 96 lat

Adam Słodowy, znany przede wszystkim z roli prowadzącego programu "Zrób to sam", zmarł w wieku 96 lat. W rozmowie z radiem RMF FM informację o jego śmierci potwierdziła jego żona.

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie (woj. wielkopolskie). Był popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym programu telewizyjnego "Zrób to sam", autorem wielu książek i scenariuszy, a także majorem Wojska Polskiego. 

Nie żyje Adam Słodowy. Swoje życie zawodowe związał z pasją majsterkowania

Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1944 pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska. Gdy II wojna światowa dobiegła końca, był oficerem artylerii w Szczecinie. W latach 1950–1958 wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej. Tam uzyskał stopień majora.

Gdy opuścił wojsko, Adam Słodowy poświęcił się pasji majsterkowania. W 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji jako konstruktor urządzeń scenotechnicznych. W tym samym roku zaczął prowadzić program "Zrób to sam", który był emitowany w Telewizji Polskiej do 1983 roku. Łącznie powstało 505 odcinków tego programu.

Adam Słodowy był także autorem scenariuszy do serii filmów animowanych dla dzieci ("Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek"), a także filmów "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie". Napisał także kilka książek poświęconych majsterkowaniu, m.in. "Lubię majsterkować", "To wcale nie jest trudne" czy "Majsterkowanie dla każdego".

Na wniosek dzieci 21 marca 1974 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. W roku 1983 dostał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych

Więcej o:
Komentarze (14)
Nie żyje Adam Słodowy. Autor programów "Zrób to sam" i "Pomysłowy Dobromir" miał 96 lat
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 10 razy 10

  He, piękny wiek.
  To był gość :)
  Jego programy były ciekawsze, niż cała współczesna ramówka tvp.

 • dar61

  Oceniono 5 razy 5

  Przerzedza się nam półka wspomnień...

  No to sięgam nad głowę i dopisuję następny rozdzialik do panaAdamowej książki dla majsterkwiczów, co stoi nade mną na półce...
  O, mam tam wklejony wycinek o Panu, z 2005 roku:
  „...nie uznaję żadnych gier losowych. Od najmłodszych lat miałem wpojone, że szczęście daje człowiekowi to, co sam wypracuje. Nie znam także żadnej zabawy z kartami. Mam jednak pozytywne przesądy, a negatywnych nie uznaję. Wierzę, że jeśli czarny kot przebiegnie mi drogę, to spotka mnie coś miłego - i tak się dzieje. Lubię zwierzęta, lecz sam ich nie mam, gdyż mieszkam w mieście i twierdzę, że trzymanie psa w bloku nie jest dla niego korzystne. Często słyszę wyjące w okolicy, zamknięte przez 8 godzin stworzenia. Mam wtedy ochotę wybić szybę, nakarmić je i wypuścić. Uważam, że pies, roślinka, a nawet meble wykonane z naturalnych surowców mają swoje życie. Konsekwentnie nie wyślę kuponu, lecz dla zabawy typuję 3, 4, 5, 21, 25, 26...”

  Niech Panu tam - na Błoniach - koty drogę czernią, niech pan innym wybija szyby
  a karmi
  a wypuszcza

  PS Pierwszą Pana podpowiedź, tę napędu gumką recepturką na szpulce, i tego maszerującego Jogiego, i [...] czyniłem jeszcze w epoce Pana w tv, a książkę mam na wszelką rzeczy pamiątkę...

 • Malg Piat

  Oceniono 5 razy 5

  Robił porządną robotę. Dlaczego te rwane syny mi powtarzają jego programów, a tv zapchają jakimiś kato gniotami.

 • supermarjan

  Oceniono 5 razy 5

  "to należy zrobić tak.
  ja tu już mam oczywiście gotowe"
  rip

 • 6drabin

  Oceniono 4 razy 4

  Trochę mało informacji o tym ciekawym człowieku.
  Nie był celebrytą.
  A programy w TV miał bardzo fajne i książki też.

 • turkiestan

  Oceniono 1 raz 1

  Przed chwilą dowiedziałem się że w lipcu puszczono taką informację i powtarzali ją w radiu-słuchałem o tym będąc w pracy!!Wydaje mi się że w TVP też powtarzali tą informację!!

 • turkiestan

  Oceniono 1 raz 1

  Czegoś tu nie rozumiem!!Pół roku temu albo i rok dyskutowaliśmy w pracy i opowiadaliśmy młodym kolegom w pracy o Słodowym!!Pamiętam że powodem tej dyskusji była informacja że zmarł Słodowy!!Pamiętam że młodzi mówili że coś gdzieś o nim słyszeli!!To co on miał 2 życia czy ktoś robi sobie jaja???Pamiętam że starsi koledzy opowiadali o różnych jego wynalazkach.

 • pt.nut

  Oceniono 1 raz 1

  Prawdziwy czlowiek z pasja. Jego pomysly zyja do dzisiaj. Programy o niebo lepsze, niz te kretynskie tance z “gwiazdami”, czy transmisje z imprez koscielnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX