Smog w Polsce. Południe kraju się dusi. "Powietrze można gryźć". Zła jakoś dotknęła m.in. Kraków i Gliwice

Wraz ze spadkiem temperatury w ostatnich dniach obserwujemy spadek jakości powietrza. Alarmy smogowe biją na alarm, a na mapach zanieczyszczenia powietrza pojawiają się kolejne czerwone punkty.

Niechlubnymi liderami na smogowej mapie Polski są dziś miejscowości na południu kraju. Generalna Inspekcja Środowiska informuje, że jakość powietrza w Rybniku i Krakowie jest "bardzo zła", z kolei w Gliwicach czy Kędzierzynie Koźlu - "zła". Żółte punkty na mapie, które oznaczają "umiarkowaną" jakość powietrza, widzimy m.in. w okolicach Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Zawiercia, Tarnowa, Kielc i Łodzi. "Dobrą" i "bardzo dobrą" jakością powietrza mogą się dziś cieszyć mieszkańcy centralnej i północnej części Polski. 

Smog w Polsce. Jakość powietrza w Rybniku bliska przekroczenia poziomu alarmowego

O tym, że smog znów stanowi problem, informują lokalne alarmy smogowe. Krakowski napisał, że "trzeba pamiętać, by rano sprawdzić, czy dzieciaki można zabrać na spacer", z kolei zagłębiowski, że "powietrze można gryźć".

Przypomnijmy, że w Polsce dobowe normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach: 

 • poziom dopuszczalny - 50 µg/m3 
 • poziom informowania - 200 µg/m3
 • poziom alarmowy - 300 µg/m3

W najbardziej zanieczyszczonym dziś Rybniku poziom PM10 wynosi 275,7 µg/m3, a w Krakowie - 151,2 µg/m3.

Więcej o:
Komentarze (2)
Smog w Polsce. Południe kraju się dusi. "Powietrze można gryźć". Zła jakoś dotknęła m.in. Kraków i Gliwice
Zaloguj się
 • hakatumba

  0

  Pytanie dlaczego w Krakowie ludzie żyją najdłużej w Polsce :-D

 • kaz65

  0

  W Gliwicach jeszcze ujdzie, ale Katowice, Kraków - tam dopiero normy przekroczone! Wiem jedno paliwo i kotły mają znaczenie ogromne. To te przestarzałe są powodem powstawania smogu. Dlatego jakiś czas temu zdecydowałam się na certyfikowany kocioł firmy Kostrzewa EEI PELLETS. Można otrzymać dofinansownie z programu Czyste Powietrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX