Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla. Jakie książki przeczytać w pierwszej kolejności?

Olga Tokarczuk jest drugą Polką, której udało się zdobyć literacką Nagrodę Nobla. Wydawcy przygotowują się na zwiększone zainteresowanie książkami tej autorki, dlatego w najbliższym czasie planowane będą dodruki. Jakie książki Olgi Tokarczuk warto przeczytać w pierwszej kolejności?

Olga Tokarczuk została wyróżniona literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok. Polska autorka została doceniona za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" - takie uzasadnienie pojawiło się na stronie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Olga Tokarczuk laurearką Nagrody Nobla. Jakie książki warto przeczytać?

Wydawcy spodziewają się zwiększonego zainteresowania publikacjami Olgi Tokarczuk. Z tego powodu konieczny będzie dodatkowy nakład najważniejszych książek pisarki. "Bieguni", wyróżniona Nagrodą Nobla oraz nagrodą Bookera, była najchętniej wybieraną książką w 2018 roku w Empiku. To właśnie po tę książkę warto sięgnąć w pierwszej kolejności. - To róg obfitości wypełniony zachwytami. Ta książka jest pełna energii, błyskotliwa, dowcipna, całkowicie wciągająca - tak właśnie opisała wyróżnioną publikację przewodnicząca jury noblowskiego Lisa Appignanesi. Tytuł książki nawiązuje do prawosławnych starowierców, według których diabłu można przeciwstawić się tylko wtedy, kiedy jest się w ruchu. Książka opowiada o tym, dlaczego podróżujemy, żyjemy w biegu i do czego nas to doprowadza.

Książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych" to utwór, na podstawie którego powstał film "Pokot" Agnieszki Holland. Publikacja nominowana była również do nagrody Man Booker w 2019 roku. Książka opowiada historię Janiny Duszejko, która mieszka w Kotlinie Kłodzkiej. Miłośniczka astrologii i zwierząt w wolnej chwili dogląda domów nieobecnych sąsiadów. Przez tę spokojną okolice przechodzi fala morderstw, której ofiarami padają myśliwi - w pierwszej kolejności to właśnie zwierzęta uznawane są za sprawców tych zabójstw.

Kolejną publikacją Olgi Tokarczuk polecaną przez krytyków są "Księgi Jakubowe". Opisany jest w nich świat Rzeczpospolitej Obojga Narodów i pogranicza różnych kultur. Pisarka zabiera swoich czytelników w podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie. Książka ta uhonorowana została nagrodą "Nike". Olga Tokarczuk pisała ją przez siedem lat.

Więcej o:
Komentarze (5)
Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla. Jakie książki przeczytać w pierwszej kolejności?
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 2 razy 2

  serdecznie gratuluje pani Tokarczuk nagrody Nobla!
  kilka z jej książek przeczytałem zaczynając od Prawieku, poprzez opowieści Wigilijne, Biegunów i ostatnio opowiadania Bizarne... ale jakoś nie mam odwagi wziąć się za opasłe Księgi Jakubowe ;-)
  i tak już zupełnie serio, to mam innych ulubionych polskich pisarzy współczesnych, których czytam wszystko tak jak np Pilcha, tak wiec w dziedzinie literatury i sztuki ciągle żelazną zasadę pozostaje ze o gustach się jednak nie dyskutuje - to tak na uspokojenie dla prawicowych Edkow którzy nigdy Tokarczuk nie czytali i nigdy jej nie przeczytają, tak jak z reszta nie przeczytają żadnej innej książki

 • dolegapit

  Oceniono 1 raz -1

  Przeczytałem aż 5 pozycji i muszę powiedzieć, że owszem polska noblistka i gratuluję jej serdecznie tej nagrody i wielkiego wyróżnienia, ale koniec, więcej Olgi Tokarczuk już nie zniosę, szczególnie tego jej filozofowania, które bardzo przypomina jakąś paplaninę: coś jest w czasie, ale jakby poza czasem, coś jest wewnątrz ale jakby na zewnątrz, coś istnieje ale jakby nie istniało. Te wszystkie wyobrażone stany nie wiadomo o czym to i po co. Warsztat pisarski na pewno bardzo solidny, filozofowanie - marne, przypominające jakąś paplaninę i odbierające satysfakcję z czytania jej książek.

 • lukki69

  Oceniono 6 razy -2

  Merytorycznie lewicowy ciemnogród...modny ostatnio....
  Technicznie nie mam zdania bo się nie znam...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX