Już wkrótce Halloween. Co to za święto? Kiedy wypada?

Kiedy dorośli zaczynają szukać strojów czarownicy, wampira lub ducha, a dzieci zacierają ręce na myśl o słodyczach, które będą mogły dostać od sąsiadów, to znak, że zbliża się Halloween. Co to za święto? Kiedy obchodzone jest w Polsce?

Halloween to święto obchodzone 31 października, w przeddzień święta Wszystkich Świętych. Dzień ten zaczyna się trzydniowy okres w roku liturgicznym, który poświęcony jest pamięci o zmarłych, w tym świętych, męczenników i wszystkich wiernych, którzy odeszli. Powszechnie uważa się, że wiele tradycji związanych z Halloween wywodzi się ze starożytnych celtyckich festiwali żniwnych. 

Halloween. Skąd wzięło się to święto? W jaki sposób się je celebruje?

Halloween to święto popularne przede wszystkim w kręgu kultury angloamerykańskiej. Uznaje się, że istotna dla powstania Halloween w formie, jaką znamy dziś, była protestancka reformacja Anglii, w ramach której zniesiono zarówno doktrynę czyśćca i kult świętych, jak i święta Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Miejsce tych uroczystości zajęło Halloween, które współcześnie jest przede wszystkim formą zabawy. 31 października organizowane są m.in. imprezy kostiumowe, konkursy rzeźbienia dyń, maratony horrorów i tym podobne atrakcje. W niektórych krajach w czasie Halloween można spotkać także gromadki przebranych za różne potwory dzieci, które pukają do drzwi swoich sąsiadów, prosząc o słodycze, mówiąc: "Cukierek albo psikus". 

>>>Zamiast dawać dzieciom słodycze, można przygotować też domowe halloweenowe ciasteczka. Tutaj przepis:

Kontrowersje wokół Halloween w Polsce

Halloween od lat budzi w Polsce kontrowersje, ale mimo to cieszy się dużą popularnością, w szczególności wśród ludzi młodych, którzy znajdują w tym dniu okazję do zabawy. Niektórzy duchowni Kościoła katolickiego zwracają jednak uwagę, że Halloween może odciągać od wiary i stanowić zagrożenie. Krytycy Halloween wskazują także, że jest to święto czysto komercyjne, które nie wywodzi się z polskiej kultury. 

Więcej o:
Komentarze (2)
Już wkrótce Halloween. Co to za święto? Kiedy wypada?
Zaloguj się
 • justyna.duszak43

  0

  Idę do koleżanki na imprezę halloweenową. Zaprosiła kilka osób z naszej paczki, gruba impreza się szykuje, Olka nawet kupiła z megasceny dekorację na ten dzień. Ja mam przynieść dynie i będziemy w nich rzeźbić. Raczej po domach chodzić nie będziemy i mówić cukierek albo psiukus, bo ludzie rzadko te święto obchodzą, za szkoda.

 • smurfmadrala

  0

  Małpowanie wg nakazów medialnych,
  dlaczego marketing nie nakazuje naśladownictwa obyczajów np. japońskich, norweskich
  czy arabskich ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX