Willem Einthoven w Google Doodle. Dziś 159. rocznica urodzin wynalazcy EKG

Willem Einthoven, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za pionierską pracę nad rejestrowaniem aktywności elektrycznej serca, obchodziłby dziś 159. urodziny. To jego postaci poświęcony jest dzisiejszy Google Doodle.

Willem Einthoven urodził się 21 maja 1860 w Semarang, w Holenderskich Indiach Wschodnich. Był fizjologiem i histologiem. W 1886 roku zaczął pracę na Uniwersytecie w Lejdzie, a w 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Dzisiaj 159. rocznica urodzin Willema Einthovena. Wynalazł EKG

Willem Einthoven zajmował się m.in. zjawiskami elektrycznymi układu nerwowego, ale największą sławę przyniosło mu opracowanie teorii pola elektrycznego serca i stworzenie podstaw elektrokardiografii. Dzisiejszy Google Doodle jest poświęcony wynalazkowi elektrokardiogramu (EKG).

Pierwsze EKG wymagało od pacjenta zanurzenia obu rąk i jednej stopy w wiaderkach roztworu soli, co możemy zobaczyć na grafice Google Doodle. Następnie urządzenie rysowało na papierze milimetrowym diagram, przedstawiający rytm pompującego krew serca. Z biegiem lat EKG stał się znacznie mniejszy i monitorował aktywność serca za pomocą elektrod umieszczonych na kończynach i klatce piersiowej pacjenta.

Więcej o: